III Regionalna Konferencja Sadownicza w Rytrze

Producenci nawozów od lat poszukują form nawozów nie tylko łatwo dostępnych dla roślin i skutecznych w małych dawkach, ale również bezpiecznych   i środowiska. Również odbiorcy tych produktów – rolnicy i ogrodnicy– oczekują wysokiej efektywności stosowanych preparatów w zwiększaniu plonowania roślin oraz poprawie jakości plonu.
Jednym z ważniejszych kierunków poszukiwań efektywniejszych form nawozów mineralnych jest ich wzbogacanie w składniki poprawiające stabilność chemiczną składników   nawozach, intensyfikujące ich pobieranie przez liście oraz przyspieszające ich dystrybucję w roślinach. W zdecydowanej większości te dodatkowe komponenty nawozowe to różnego rodzaju substancje organiczne spełniające w nawozach– a potem w roślinach – określone, ważne funkcje. 
Zdecydowanie prym wiodą w tym przypadku aminokwasy, które nie tylko dodawane są do wielu nawozów mineralnych oferowanych na rynku agrochemicznym w Polsce, ale również sprzedawane są (w postaci mieszanin wielu aminokwasów) jako osobne preparaty. Dlaczego aminokwasy robią tak „zawrotną” karierę w branży nawozowej? A przede wszystkim – czy zasłużenie? Spróbujmy nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Aminokwasy to organiczne związki chemiczne, będące podstawowymi jednostkami budulcowymi białek, które w roślinie pełnią różne funkcje: strukturalne (budulcową), metaboliczne (enzymy) oraz transportowe. Rośliny, jako jedyne organizmy żywe, potrafią wytwarzać potrzebne im do budowy tkanek aminokwasy. Można zatem zapytać – w jakim celu wzbogacamy nawozy w komponenty chemiczne, które rośliny i tak same potrafią produkować?
Skuteczność nawozów z aminokwasami nie podlega dziś w zasadzie dyskusji. Niemniej jednak dodatek aminokwasów nie zawsze musi być równoznaczny z poprawą efektywności działania nawozów. Warto zatem zapewne odpowiedzieć na kilka pytań – zwłaszcza przed decyzją o zastosowaniu takich właśnie nawozów.
Odpowiedzi na nie będzie można wysłuchać podczas III Regionalnej Konferencji Sadowniczej „Nowoczesne aspekty agrotechniki sadowniczej – rola biostymulatorów i nawozów dolistnych w produkcji owoców”, która odbędzie się 10-11 grudnia w Rytrze (szczegóły tutaj).

pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBędzie mniej pieniędzy na promocję biopaliw
Następny artykułWypłacono już 405 mln zł pomocy suszowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.