I Regionalna Konferencja Sadownicza

W Nowym Sączu trwa I Regionalna Konferencja Sadownicza zorganizowana przez Spółdzielnię Ogrodniczą Ziemi Sądeckiej oraz PRP Technologies Polska i Du Pont przy współpracy naszego wydawnictwa. Przybyłych gości i sadowników przywitał v-ce prezes tej najstarszej, pracującej od ponad 100 lat spółdzielni - Józef Sułkowski.

Gościem konferencji był prof. Eberhard Makosz – 80. rocznicę jego urodzin organizatorzy podkreślili wręczonym Profesorowi koszem osiemdziesięciu róż.

W swoim wystąpieniu E. Makosz opisał aktualną sytuację na europejskim rynku jabłek. W trwającym sezonie handlu w Europie zapasy jabłek są wyższe o około 15% w porównaniu do poprzedniego. W Polsce 1 lutego mieliśmy o 100% więcej owoców, niż w ubiegłym roku. W sezonie 2010/2011 w chłodniach było około 400 tys. t, w bieżącym – 800 tys. ton, z czego połowa w komorach KA. Ponieważ w ostatnich latach znacznie poprawiła się jakość polskich jabłek, coraz skuteczniej konkurują one na rynkach (zwłaszcza rosyjskim) z owocami z innych krajów. Przy obecnych kosztach produkcji w Polsce (ok. 80 gr/kg przy plonie 40t/ha) jesteśmy bardzo konkurencyjni dla sadowników z innych krajów UE. 
 
Wojciech Woźniak z DuPont Poland omówił zwalczanie owocówki jabłkóweczki oraz szkodników sprawiających w ostatnich latach coraz więcej kłopotów – grupę zwójkówek. Wprowadzaany przez koncern nowy insektycyd – Coragen® 200 SC  należy do zupełnie nowej grupy chemicznej. Umiejętne wykorzystywanie tego preparatu może zapewnić dobre wyniki zwalczania nie stwarzając groźby szybkiego pojawienia się populacji odpornych. Zwracał uwagę na bardzo wysoką reaktywność preparatu – jego substancja aktywna oddziaływuje na szkodniki w już w ilościach o rząd wielkości niższych, niż inne.  Dla pełnej ochrony przed zwójkówkami oraz owocówką jabłkóweczką firma proponuje program oparty na dwóch swoich preparatach – znanym już Stewardzie® 30 WG oraz Coragenie® 200 SC. Ten pierwszy w razie potrzeby może być użyty już w fazie zielonego pąka przeciwko zimującym larwom, od fazy opadania płatków kwiatowych do lata wykorzystywać można Coragen, w ostatnich tygodniach przed dojrzewaniem owoców – z zachowaniem karencji – ponownie można użyć Stewarda.

Dr Grzegorz Cieśliński (PRP Technologies) przybliżył zasady i możliwości utrzymywania żyzności gleby. Obecnie poza naturalnymi, długotrwałymi procesami agrotechnicznymi rolnik i ogrodnik dysponuje coraz szerszą paletą produktów pozwalających szybko poprawić usterki i zaniedbania agrotechniki, jakie mogły się przytrafić w poprzednich latach pogarszając parametry jakościowe posiadanych gleb. Firma PRP Technologies proponuje technologię efektywnego wykorzystania naturalnych właściwości gleb i ich żyzności, by w najkorzystniejszy dla uprawianych roślin sposób zaopatrzyć je w potrzebne im składniki. Preparat PRP Sol jest przeznaczony do stymulowania aktywności mikroorganizmów glebowych poprzez poprawienie właściwości fizycznych gleby, chemicznych i biologicznych gleby. Same zaś rośliny można wspomóc dostarczając im (zwłaszcza wiosną, kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia różnych stresów jest największe) innego produktu firmy – PRP EBV. Opryskanie  roślin tym wieloskładnikowym dolistnym nawozem pobudza funkcje metaboliczne roślin.

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzegląd techniczny opryskiwaczy
Następny artykułPE ratyfikował umowę z Marokiem; stracą producenci pomidorów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.