Grupa Azoty z dobrym wynikiem finansowym

Szczegółowe dane spółki dotyczące skonsolidowanych wyników finansowych w pierwszym półroczu 2015 r. przedstawiono na konferencji prasowej 26 sierpnia w Warszawie.

Ta największa polska spółka chemiczna (drugi co do wielkości koncern nawozowy w Europie) osiągnęła przychody ze sprzedaży wynoszące niemal 5,12 mld zł. Zysk potentata w pierwszym półroczu wyniósł 457,63 mln zł (w 2014 r. był na poziomie 241,03 mln zł).

Dlaczego tak wysoki zysk spółki? Z udzielonych przez członków zarządu Grupy Azoty informacji na tak duży zysk wpływ miały takie czynniki, jak m.in.:

  • dywersyfikacja zakupów,
  • korzystne tendencje cenowe w nawozach wieloskładnikowych,
  • wzrost produkcji nawozów wskutek zrealizowanych inwestycji,
  • spadki cen surowców energetycznych (np. gazu, węgla).

Jak informowali ten ostatni czynnik w przyszłości może wpływać negatywnie na firmę. Odbiorcy produktów z Grupy Azoty będą chcieli partycypować w spadku cen surowców, taniej kupując wyroby firmy. Ponadto zagrożeniem mogą być problemy gospodarki chińskiej – może zmniejszyć się popyt na produkty spółki w Azji, może zaostrzyć się też konkurencja. Następstwem tego może być spadek cen wyrobów.

Co wpłynie na wyniki finansowe Grupy Azoty w kolejnych latach? W materiałach informacyjnych Grupy czytamy, że podjęto szereg projektów inwestycyjnych, których zakończenie planowane jest w:

  • 2016 r. – wytwórnia poliamidów oraz instalacja do granulacji nawozów mineralnych (Grupa Azoty S.A.),
  • 2018 r. – instalacja do granulacji mechanicznej saletry (pierwsza linia – Grupa Azoty S.A.),
  • 2019 r. – instalacja do produkcji propylenu (Grupa Azoty Police), elektrociepłownia (Grupa Azoty Kędzierzyn), elektrownia (Grupa Azoty Puławy).

Ponadto na finanse spółki wpłyną rekomendacje Parlamentu Europejskiego w sprawie umowy o wolnym handlu między Europą a USA (TTIP) – szerzej o umowie można będzie przeczytać na łamach Hasła Ogrodniczego nr 9/2015.

Tekst i fot. K. Rosińska

Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Skolmowski – wiceprezes zarządu, odpowiedzialny za finanse, IT i IR; Paweł Jarczewski – prezes zarządu Grupa Azoty; Adam Leszkiewicz – prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn; Krzysztof Jałosiński – wiceprezes zarządu, odpowiedzialny za strategię i rozwój.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAkademia cebulowa
Następny artykuł33. edycja targów Plantarium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.