Drony w precyzyjnym rolnictwie

W rolnictwie coraz powszechniejsza staje się oferta usług wykonywanych przez drony. Pozwala ona m.in. podejmować lepsze decyzje uprawowe. Producenci dzięki danym uzyskanym z "lotu ptaka" mogą dowiedzieć się szybko i dokładnie o kondycji swoich upraw i otrzymać precyzyjne mapy nawożenia.
 
Jednym z usługodawców tego typu jest AgDrones. Firma wykonuje nie tylko pomiary pól i grzygotuje georeferencyjne ortofotomapy z powietrza, ale także opracowuje modele 3D upraw, mierzy biomasę i ocenia obsadę roślin. Drony wykorzystywane są do określania rozmiarów i zasięgu szkód łowieckich czy wskazywania miejsc występowania porażenia plantacji przez szkodniki i chorób. Są w stanie wykonywać również zabiegi ochrony roślin (zrzuty kryszynka).
 
AgDrones ma na wyposażeniu wielowirnikowce o ładwności 5 kg, które są w stanie mapować teren z wydajnością 100-200 ha dziennie. Loty nad uprawami wykonują także samoloty bezzałogowe, pozwalające na zebranie danych (mapowanie multispektralne i RGB) z 1000 ha w ciągu dnia.

Jak podają przedstawiciele firmy georeferencyjne mapy z lotu ptaka przetwarzane są do rozdzielczości poniżej 1 cm/piksel dla barw rzeczywistych lub 5 cm/piksel dla map multispektralnych (przy wysokości lotu 50 m).
 
Drony wyposażone mogą być w różne czujniki, pozwalające na opracowanie np. map NDVI upraw (znormalizowany rożnicowy wskaźnik wegetacji).

RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzędziorki i szpeciele w sadach – zagrożenie i zwalczanie
Następny artykułProdukcja cebulek kwiatowych wciąż rośnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.