Podwaliny wysokości i jakości plonu powstają w minionym roku. W czasie kwitnienia i po kwitnieniu drzew jedynie wykorzystujemy potencjał, jaki wytworzyliśmy w drzewach w minionym sezonie.
Tuż po zapłodnieniu komórki jajowej jabłoni zaczyna rozwijać się w przyszłe jabłko. Wzrost zawiązków zaczyna się od serii podziałów komórkowych, następnie – po okresie podziałów komórkowych, który trwa przez 4 – 6 tygodni, wzrost owoców odbywa się dzięki powiększaniu się objętości komórek.
Zawiązek przyszłego jabłka po upływie 20–25 dni po zapłodnieniu osiąga średnicę około 10–15 mm. W tej fazie średni dobowy przyrost średnicy zawiązka może dochodzić do 0,5 mm. W czasie wzrostu owocu następuje wzrost objętości poszczególnych komórek oraz wzrost wielkości przestrzeni międzykomórkowych. Okres, w którym owoce przyrastają dzięki powiększaniu się komórek jest u jabłoni znacznie dłuższy niż okres, w którym dzielą się komórki. Warto pamiętać, że w fazie początku wzrostu zawiązków owocowych coraz intensywniej rosną także liście i pojawiające się w tym czasie pędy, aktywnie rośnie także system korzeniowy. Stanowią one (liście i pędy) silną konkurencję dla zawiązków w zaopatrzeniu w wodę, asymilaty i składniki mineralne.
Obserwując procesy zachodzące w zawiązkach po okresie kwitnienia wyraźnie widać, jakich składników pokarmowych drzewa potrzebują w tym czasie. Wydaje się, że tuż po kwitnieniu – w czasie podziałów komórkowych czynnikiem, który może limitować wzrost zawiązków może być zaangażowany w procesy energetyczne fosfor, a w późniejszym okresie, gdy komórki zaczynają powiększać swoją objętość, decydującą rolę może odgrywać regulujący gospodarkę wodną potas i budujący ściany komórkowe wapń oraz bor. Nie możemy także w tym czasie zapominać o azocie, potrzebnym jako materiał budulcowy przyszłych owoców. Wydaje się także, że wzrost zawiązków jest uzależniony wprost od tempa przebiegu procesu fotosyntezy, więc wszystkie pierwiastki biorące udział w tym procesie mogą być odpowiedzialne pośrednio za tempo wzrostu owoców.
Obserwacje wyglądu drzew w tym sezonie wskazują na potrzebę intensywnego dokarmiania dolistnego w okresie po kwitnieniu. Wskazuje na taką potrzebę głównie przebieg warunków atmosferycznych z tego okresu – chłody, przymrozki, warunki niesprzyjające transpiracji, a co za tym idzie pobieraniu składników pokarmowych z gleby, obserwowana jasna barwa liści rozetowych oraz – szczególnie na niektórych odmianach ('Golden Delicious', 'Šampion') niewielkie rozmiary tych liści.
Tekst i zdjęcie: Marcin Oleszczak, Kazgod