Do ochrony pod sieciami

Grupa polskich sadowników z grójeckiego (członków grupy producentów owoców Fruit-Sad z Dobiecina) oraz z okolic Włocławka w czerwcu 2013 r. miała okazję uczestniczyć w pokazie kalibracji wydatku powietrza przez wentylator opryskiwacza Wanner K1500 i pokazie jego pracy w sadzie.

Regulacja ta miała na celu ustawienie strumienia powietrza wydostającego się z wentylatora tak, aby był równomierny po obu stronach, nie powodował znoszenia cieczy roboczej, a jej maksymalna ilość pozostawała w obrębie korony drzewa.

Pokaz pracy opryskiwacza przeprowadzono w sadzie Bernarda Katzenmaiera w Ailingen (Niemcy), który jest użytkownikiem opryskiwacza Wanner K1500 od początku 2012 r. Sadownik wybrał ten opryskiwacz z kilku powodów. Pierwszym z nich jest to, iż konstrukcja opryskiwacza i zastosowane w nim rozwiązania ułatwiają wykonywanie zabiegów pod sieciami przeciwgradowymi (100% sadów jest osłoniętych) – zastosowano hydrauliczne opuszczenie kolumny podczas wjazdu pod sieci i podniesienie jej (nawet do 3 m wysokości). Dodatkowo na kolumnie opryskiwacza zamontowano specjalny ślizg umożliwiający podniesienie sieci w międzyrzędziach bez ryzyka ich uszkodzenia i niekontrolowanego rozpięcia. Dodatkowym aspektem jest zminimalizowanie ugniatania gleby w międzyrzędziach poprzez zastosowanie dwóch osi – pierwszej węższej, a drugiej szerszej, co sprawia, że ślady kół się nie pokrywają.

Zakup tego opryskiwacza przyczynił się do znacznych oszczędności, zarówno w kwestii ilości zużywanej podczas zabiegów ochrony cieczy na ha (200–215 l/ha), jak i pod kątem redukcji czasu i paliwa – przejeżdża bowiem co drugi rząd w sadzie z prędkością 6,5 km/godz. (fot. 2). Za zaletę maszyny sadownik uważa także możliwość jednoczesnego z ochroną koszenia murawy w międzyrzędziach, gdyż pod opryskiwaczem zamontowano kosiarkę rotacyjną (fot. 3) – podczas kolejnego zabiegu sadownik przejeżdża międzyrzędziem, którym nie jechał poprzednio.

Fot. 2. Wanner K1500 podczas zabiegu ochrony pod osłonami przeciwgradowymi

Fot. 3. Wanner K1500 z kosiarką rotacyjną pozwala na równoczesną ochronę drzew i koszenie murawy w międzyrzędziach
Wanner K1500 to opryskiwacz, w którym wydatek powietrza z wentylatora wynosi 53–83 tys. m3/godz. (standardowo 70 tys. m3/godz.), a prędkość strumienia powietrza mierzona bezpośrednio przy dyszy wynosi 42 m/s. Zamontowano w nim zbiornik wykonany z żywic poliestrowych wzmocnionych włóknem szklanym o pojemności 1500 l, który jest zamontowany na ocynkowanym ogniowo wózku z dwoma osiami.

Anita Łukawska
Fot. A. Łukawska

Artykuł pochodzi z numeru 1/2014 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMali producenci żywności chcą sprzedawać swoje produkty
Następny artykułPortugalia wypłaciła rolnikom 3,6 mln euro za zniszczone uprawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.