Spotkanie poprzedziła wycieczka do oddziału firmy w Osieku, gdzie od czerwca otwarta jest nowa hala, w której produkowane są nawozy krystaliczne. Po obiekcie oprowadzał gości Adam Węglarz, wiceprezes zarządu Intermag. Nowa inwestycja pozwoliła odseparować produkcję nawozów płynnych oraz krystalicznych, obecnie pozwala na otrzymanie 30 t. gotowych produktów na dobę. Linie technologiczne zintegrowano z systemem informatycznym czuwającym nad naważaniem i mieszaniem składników (np. nie można przejść do kolejnej operacji bez zakończenia poprzedniej).
Opisywany obiekt to I Etap większej inwestycji w firmie Intermag, na którą udało się pozyskać fundusze unijne. Na potrzeby m.in. produkcji nawozów płynnych, chelatów i nowych w ofercie dodatków prozdrowotnych dla zwierząt wykorzystane mają być obecne zaplecze w Olkuszu i nowe hale (prawie 7 tys. m2) zakupione w tym mieście.
Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag, informował na konferencji prasowej, że przedsiębiorstwo może się pochwalić najdłuższym stażem rynkowym spośród wszystkich prywatnych polskich firm produkujących nawozy. Innowacyjne produkty są jednym z wyróżników Intermagu (w najbliższych latach mają mieć aż 40% udziału w ofercie). W planach na okres 2014-2016 znajdują się także: 20% rocznego tempa wzrostu przychodów, 20% udziału dodatków prozdrowotnych dla zwierząt w ofercie i aż 60% udziału eksportu w sprzedaży (w 2007 r. było to 20%, w br. – 35%). Obecnie produkty Intermagu trafiają do większości krajów UE, Europy Wschodniej, Afryki Północnej, obu Ameryk, Azji Środkowej i Południowo-Wschodniej.
Nowości w ofercie na 2014 r. przedstawił m.in. Wiesław Ciecierski. Wśród nowych produktów znalazły się m.in.: Frostex (preparat przeznaczony do ograniczania negatywnych skutków spadków temperatury w okresie kwitnienia drzew i krzewów owocowych), Optysil (produkt z kategorii antystresantów, nowa generacja preparatu krzemowego; ma działać na rośliny na zasadzie redukcji stresu abiotycznego oraz biotycznego) oraz Terrastart (mikrogranulat do nawożenia startowego kukurydzy, buraka cukrowego, rzepaku, słonecznika i soi, dostarczany roślinom razem z siewem).
Więcej informacji na temat tych nowości w czasopismach: „Hasło Ogrodnicze”, „MPS Sad”, „Informator Sadowniczy” oraz „Warzywa”.
Zespół firmy Intermag na konferencji prasowej
Więcej zdjęć w galerii Jubileusz Intermagu
Wojciech Górka, fot. W. Górka