Na to pytanie starał się odpowiedzieć Hans van der Staak (Ferm-O-Feed). Zdrowa gleba o wysokiej zawartości materii organicznej rozkłada substancje chemiczne i zatrzymuje pestycydy w swojej wierzchniej warstwie, stymuluje życie glebowe i stopniowo uwalnia składniki pokarmowe.
Lekka, piaszczysta gleba ma średnio 2,5% materii organicznej – w jej 30. centymetrowej warstwie znajduje się około 97,5 tony takiej materii. Rozkłada się ona w tempie 3% rocznie – ubywa nam więc około 3 tony materii organicznej rocznie. Dodatkowo flora i fauna glebowa to średnio 3 tony masy organicznej na hektar gleby (30 cm warstwa).
Hans van der Staak
Ubywającą materię można i należy uzupełniać – zdaniem prelegenta naturalnymi produktami typu granulowanych oborników kurzych. A dlatego tymi produktami, bo ich aplikacja jest prosta, zawierają dużo kwasów fulwowych i huminowych, są bogate i dobrze zbilansowane w NPK oraz mikroelementy.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym wystąpieniem H. van der Staak’a oraz pozostałymi wykładami wygłoszonymi podczas 6. Międzynarodowej Konferencji Nawożeniowej w Warce – zostaną one opublikowane w marcowym numerze miesięcznika MPS Sad wydawanego przez Plantpress.
pg