Badania dojrzałości czereśni – od ręki

Postęp w nauce umożliwia już mierzenie jakości owoców, jeszcze gdy wiszą one na drzewie, bez ich uszkadzania. Jeden z modeli takich ręcznych przyrządów dedykowany czereśniom powstał w Kanadzie.

Zespół naukowców z Agriculture and Agri-Food Canada (AAFC) w Summerland pracuje nad mobilnymi ręcznymi spektrometrami optycznymi, aby opracować modele precyzyjnie oceniające jakość czereśni i przewidzieć ich jędrność i smak po przechowywaniu lub wysyłce.

Zespół określa najlepsze wartości dla jakości owoców i możliwości przechowywania dla odmian czereśni, w tym ‘Lapins’, ‘Staccato’, ‘Sweetheart’ i wielu innych, które są uprawiane komercyjnie. Oprogramowanie przelicza zmierzoną przez przyrząd zawartość suchej masy owocu jako podstawowego wyznacznika stopnia dojrzałości. Korzystanie z ręcznych spektrometrów, w połączeniu z wiedzą wygenerowaną przez badania dr Toivonena da sadownikom precyzyjne dane na temat ich daty przydatności do pożycia. -Zdolność do wiarygodnego, a bezinwazyjnego pomiaru dojrzałości i jakości czereśni pozwoli zaoszczędzić branży setki tysięcy dolarów rocznie na reklamacjach kontenerowych dostaw – ocenia dr Toivonen.

Oczekiwania konsumentów są wysokie, a sadownicy dzięki ręcznym spektrometrom mogliby odnotować 10-20% wzrost przychodów dzięki poprawie jakości owoców.

Za: agr.gc.ca
 
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDzień Ziemniaka w małopolskich Szczytnikach
Następny artykułPomidory na Ukrainie najdroższe od pięciu lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.