Od 16 do 18 marca 2018 r. w Kielcach odbywają się targi AGROTECH. To już po raz 24 rolnicy mają okazję zobaczyć przede wszystkim maszyny i urządzenia, ale również zapoznać się z ofertą wielu firm dostarczających środki do produkcji ogrodniczej.
W tym roku ekspozycję przygotowano w 11 halach wystawowych. Jak co roku część ekspozycji była przygotowana na placu wokół hal wystawowych. Niestety nawrót zimy z silnym wiatrem i padającym śniegiem utrudniały zwiedzanie tej części wystawy. Zdecydowana większość prezentowana jest jednak pod dachem – w nowoczesnych halach targowych, gdzie można zobaczyć m.in. najnowsze ciągniki, maszyny rolnicze, narzędzia i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej czy środki do produkcji rolniczej. Ekspozycja obejmuje również wszelkie akcesoria dla rolnictwa czy segment budownictwa inwentarskiego. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej to również merytoryczne konferencje, konsultacje z ekspertami, warsztaty i spotkania organizowane przez wystawców na stoiskach. W wydarzeniu udział biorą czołowe instytucje i instytuty rolnicze w Polsce, stowarzyszenia, organizacje, w tym np. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Instytut Ochrony Roślin PIB w Poznaniu czy Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Producenci warzyw mogą zapoznać się z ofertą nasion (np. z firm Polan, PlantiCo, „Spójnia”, Syngenta), rozsad warzyw (Grupa Producentów Krasoń), środków ochrony roślin (BASF, FMC, Sumi Agro, Syngenta) oraz szerokim asortymentem nawozów zarówno do stosowania posypowego, jak i dolistnego (Agraplant, Arkop, Compo Expert, Eko Darpol, Eko Wap, Greenland Technologia, ICL, Intermag, Polcalc, Probiotics, Timac Agro, Vigor, Vitera, Yara).
Dla producentów warzyw specjalistyczne maszyny do siewu prezentowane były np. na stoisku firm Agro Jurek (oficjalnego dystrybutora marki Agricola Italiana), Gaspardo, Korbanek (Monosem) oraz Weremczuk KMR. Kombajny do zbioru warzyw korzeniowych można obejrzeć na stoisku firmy KMK (Simon), Agro Jurek (Dewulf), Grimme. Urządzenia do magazynowania warzyw oraz przygotowania ich do sprzedaży – w firmach Michalak Maszyny Rolnicze, Pro-Vega, Remprodex, KMK. Były obecne również firmy oferujące inny sprzęt dla producentów warzyw np. deszczownie (Perrot, KMK, Irriland), pielniki (Łuczak – Maszyny rolnicze), rzędowe glebogryzarki (Agrotim) i szeroki wybór opryskiwaczy (Biardzki, Bury Maszyny Rolnicze, KFMR Krukowiak, Woprol).
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Andrzejewska