Jak poinformowała podczas uroczystego otwarcia wystaw Agnieszka Żukowska, prezes Agencji Promocji Zieleni (współorganizatora, razem ze Związkiem Szkółkarzy Polskich, obu imprez), to obecnie najważniejsze wydarzenie w branży ogrodniczej w Europie Środkowo-Wschodniej wyrosło z pasji ludzi zaangażowanych w zieleń. Dla nich to nie tylko biznes, ale wewnętrzne przekonanie, że swoją działalnością wnoszą do życia wyjątkową wartość – stwierdziła A. Żukowska. Wojciech Wróblewski, prezes ZSzP, dodał, że główny bohater wystawy – rośliny – już od dawna nie są postrzegane tylko jako element ozdobny. Korzyści z otaczania się nimi jest bowiem znacznie więcej – obniżają temperaturę powietrza, podnoszą jego wilgotność i oczyszczają je z zanieczyszczeń, produkują tlen, pochłaniają hałas, niwelują stres. Dodał, że największym wyzwaniem dla branży szkółkarskiej jest obecnie poszukiwanie jak najbardziej efektywnych systemów nawadniania pozwalających na oszczędność wody w produkcji roślin. Problem z dostępnością wody, głównie właśnie w branży rolniczej, podkreślał też obecny na otwarciu targów Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zwracano ponadto uwagę na konieczność ograniczenia zużycia plastiku, jednak działania idące w tym kierunku były już widoczne na stoiskach wielu wystawców, m.in. tych oferujących pojemniki uprawowe.
Z tymi zagadnieniami związane było tegoroczne hasło targów – „Naturalny wybór”, które nawiązywało nie tylko do niewymuszonej potrzeby otaczania się roślinami, potrzeby bliskości zieleni, ale miało też właśnie zwrócić uwagę na konieczność poszanowania wartości i ochrony zasobów natury. Wielu wystawców podjęło wyzwanie bycia zgodnym z tym trendem i np., zamiast opasłych, pięknie wydanych ofert, znikających w siatkach nie tylko profesjonalnych odbiorców roślin, proponowali zwiedzającym ulotki z odnośnikami na stronę internetową firmy. Do zwolnienia tempa, cieszenia się bliskością natury i uświadomienia sobie potrzeby obcowania z nią zachęcała m.in. Katarzyna Radzis, właścicielka szkółki z Braniewa, która proponowała zwiedzającym zapisanie na karteczce (zawieszanej następnie na eksponowanym krzewie) myśli „co dają mi rośliny i obcowanie z naturą”. To proste, wydawałoby się zadanie, dla wielu okazało się wyzwaniem.
Stoiska wystawców w znakomitej większości były dopracowane i bardziej przypominały ogrody niż hurtową prezentację roślin. I dobrze, bo pokazywane aranżacje nierzadko są inspiracją dla przedstawicieli centrów ogrodniczych, przedstawicieli zarządów zieleni miejskiej i w końcu odbiorców końcowych roślin. Wiele stoisk zyskało naturalistyczny charakter – zwłaszcza te, na których prezentowano byliny i ozdobne trawy. Bardzo eleganckie było stoisko Szkółki Roślin Ozdobnych Żabieniec, na którym uwagę przyciągały oprawione w ramy dwa wielkoformatowe zdjęcia makro kwiatostanów traw. Atrakcyjnie wyglądało też stoisko szkółki Acrocona, w którym główną rolę odgrywały nie krzewy, stanowiące trzon asortymentu, ale paprocie, byliny (głównie funkie) i ozdobne trawy, uzupełnione jedynie przedstawicielami roślin zdrewniałych (np. bzem czarnym ‘Golden Tower’). Tradycyjnie z ważnym przesłaniem wystąpiła szkółka Piech, na której stoisku – oprócz ciekawej prezentacji roślin (pokazano m.in. kasztan jadalny, funkię ‘Miracle Lemon’ – o żółtych kwiatach oraz liczne odmiany paproci ogrodowych) wartością dodaną był plakat objaśniający własne znaczenie słowa ogród („miejsce, w którym sami dobieramy sobie towarzystwo”). Z kolei szkółka Szmit postawiła w tym roku na egzotykę, pokazując na swoim stoisku także bananowce, w towarzystwie sztucznych papug. Nie zabrakło jednak typowych dla naszej strefie klimatycznych, które zdecydowanie przeważały w prezentacji. Tradycyjnie, części roślinnej towarzyszyła oferta środków produkcji i maszyn.
Wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE” oraz FLOWER EXPO POLSKA to nie tylko prezentacja roślin na stoiskach wystawców, ale też bogaty program wydarzeń towarzyszących. Odbyły się m.in. konferencja „Mocno Zielone Miasto” (jedną z ciekawszych prelekcji była ta przygotowana przez Marcina Gąsiorowskiego, specjalisty w zakresie założeń biocenotycznych), warsztaty z projektowania ogrodów, seminaria „Wiedza dla producentów” (na którym podjęto gorący temat dotyczący paszportowania roślin) oraz „Wiedza dla handlu”, ponadto liczne pokazy florystyczne, zorganizowane tym razem w widocznym miejscu, bo w holu łączącym dwie hale wystawowe.
Emocjonującym momentem było wręczenie medali w „Konkursie Roślin – NOWOŚCI”, do którego w tym roku zgłoszono aż 33 kandydatki. Po raz kolejny przyznano też Honorowy Laur Związku Szkółkarzy Polskich – wyróżnienie przyznawane od 2003 r. przez ZszP osobom, które w swojej działalności zawodowej propagują i upowszechniają wiedzę o roślinach, prowadzą aktywność popularyzatorską i edukacyjną na najwyższym poziomie merytorycznym oraz przyczyniają się do rozwoju polskiej branży szkółkarskiej. W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł Arboretum Wojsławice w Niemczy (od 1988 r. jest ono dendrologiczną filią Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu), w którym powstał Polski Ogród Milenijny (jego oficjalne otwarcie odbyło się 10 maja br.). Jest to miejsce, w którym zgromadzono polskie odmiany roślin ozdobnych i użytkowych oraz założono kolekcje zachowawcze wybranych roślin ginących, zagrożonych i chronionych. Jak poinformowała Hanna Grzeszczak-Nowak, zastępca dyrektora OB UW ds. Arboretum Wojsławice, projekt – którego pomysłodawcą jest emerytowany, wieloletni dyrektor OB UW, prof. Tomasz Nowak – nie zostałby zrealizowany w tak krótkim czasie, gdyby nie znakomita współpraca ze ZSzP, szkółkarzami oraz botanikami. Dziękując przedstawicielom branży zaangażowanym w realizację założonej koncepcji, H. Grzeszczak-Nowak podkreśliła, że jest to projekt otwarty i ma nadzieję na jego dalszy rozwój.
Ilona Sprzączka
Zapraszamy do fotogalerii https://www.ogrodinfo.pl/galeria/zielen-to-zycie-2019/