Zimą ucierpiała malina
Zima 2018/2019 na ogół była łagodna i w większości nie spowodowała strat w uprawach sadowniczych. Znacznym uszkodzeniom podczas zimy uległy jedynie plantacje malin letnich. Uszkodzenia odnotowano zwłaszcza na plantacjach owocujących na pędach dwuletnich, które są bardzo wrażliwe na duże wahania temperatury. Po zimie zaobserwowano gorszą kondycję wielu upraw malin.
Chłody i kwitnienie
Wiosną zaawansowanie wegetacji drzew i krzewów owocowych było zróżnicowane w zależności od rejonu kraju. Na ogół kwitnienie roślin sadowniczych było obfite, lecz często zależne od gatunku i odmiany. Drzewa owocowe, które w ubiegłym roku plonowały bardzo wysoko (np. jabłonie większości odmian) w bieżącym sezonie słabiej zawiązały pąki kwiatowe. W większości rejonów chłody występujące podczas kwitnienia nie sprzyjały oblotowi pszczół i dobremu zapylaniu, a dodatkowym problemem jest malejąca liczba pszczół.
Niedobór wilgoci na plantacjach jagodowych
Znaczne niedobory wilgoci w glebie, jakie zanotowano wiosną, wpłynęły szczególnie niekorzystnie na plantacje roślin jagodowych, zwłaszcza borówki wysokiej oraz truskawek. Truskawki na ogół wcześnie rozpoczęły kwitnienie, ale ich plonowanie w dużej mierze zależeć będzie od poprawy warunków wilgotnościowych w czasie dalszej wegetacji. Na niektórych plantacjach truskawek wiosenne przymrozki uszkodziły kwiaty i pąki kwiatowe. Najbardziej ucierpiały odmiany wczesne, których pąki były gotowe do kwitnienia. W celu przyśpieszenia wzrostu i dojrzewania truskawek wiele plantacji zostało przykrytych włókniną lub folią.
Przymrozki
Wiosną lokalnie zanotowano również uszkodzenia przymrozkowe w sadach czereśniowych, a także na niektórych plantacjach wiśni, śliw, moreli, brzoskwiń, porzeczek oraz malin.
W uprawie warzyw
Po łagodnej, suchej, na ogół bezśnieżnej zimie, na przeważającym obszarze kraju zanotowano deficyt wody w glebie. Brak opadów deszczu w kwietniu i występujące w tym czasie wysokie temperatury powietrza pogłębiły ten stan. Siewy warzyw gruntowych w niektórych rejonach były nieco opóźnione. Wschody przebiegały na ogół w niesprzyjających warunkach. Niedostateczna ilość wilgoci w glebie spowodowała zahamowanie kiełkowania. Na niektórych plantacjach konieczne było dokonanie powtórnych siewów.
W maju nastąpiła poprawa warunków wilgotnościowych, lecz często chłody ograniczały wzrost roślin.
Zaopatrzenie w środki ochrony roślin, nawozy oraz nasiona było na ogół dobre. W niektórych rejonach rzeczoznawcy sygnalizowali jedynie brak nasion marchwi, pietruszki i cebuli.
Na podstawie materiałów GUS