Alternatywa dla glifosatu – bezpieczne środki na chwasty istnieją

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Glifosat po raz pierwszy został wprowadzony w 1974 roku. Bardzo szybko zyskał na popularności, dość powiedzieć, że kiedy prawa patentowe dla tego środka wygasły, pojawił się on w 100 produktach dostępnych w sprzedaży pod różnymi nazwami.

Wynika to przede wszystkim z niezwykle skutecznego działania środków, zawierających ten herbicyd nieselektywny. W efekcie jego stosowania rośliny całkowicie wymierają po 3-4 tygodniach. Przez wiele lat był on uznawany za całkowicie nieszkodliwy dla organizmu człowieka i środowiska. Jednak w ostatnich latach pojawiło się coraz więcej badań, które wskazują na poważne środki uboczne, jakie pojawiają się przy zastosowaniu środków zawierających glifosat. Liczba chorób i schorzeń, na które ma wpływ glifosat wydłuża się z roku na rok.

Alternatywą dla glifosatu są środki, które są równie skuteczne w walce z chwastami, są natomiast całkowicie bezpieczne zarówno dla środowiska jak i zdrowia ludzi i zwierząt. Jednym z takich preparatów jest Effect 24H.

W jaki sposób działają środki zawierające glifosat?

Skuteczność glifosatu w walce z chwastami jest niewątpliwa. Środek ten jest w stanie zniszczyć większość roślin. Dzieje się dlatego, że glifosat przełamuje tzw. szlak szikimowy, ograniczając obecność enzymu SPSPS w roślinach, który stanowi główny czynnik wzrostu. Oprysk zawierający glifosat wchodzi w głąb rośliny, dalej jest transportowany do każdej komórki, powodując zamieranie rośliny w ciągu 3 tygodni. Co ważne, wnikając w każdą komórkę, obumarciu podlega każda część rośliny – zarówno elementy naziemne, jak i korzenie czy bulwy. Efektywność glifosatu najbardziej widać w przypadku roślin 1- i 2-letnich. Co więc sprawia, że pojawia się coraz więcej głosów wskazujących na konieczność wycofania środków zawierających glifosat? Powody są co najmniej dwa – uodpornienie się niektórych roślin na działanie glifosatu, oraz – co bardziej ważne – coraz większa liczba chorób (w tym chorób cywilizacyjnych), których pojawienie się jest powiązane z obecnością glifosatu.

Uodpornienie się niektórych roślin na preparaty zawierające glifosat jest coraz większe. Oczywiście, w całości dotyczy to roślin modyfikowanych genetycznie. Stąd ten środek chwastobójczy jest stosowany z powodzeniem przy uprawie kukurydzy czy soi modyfikowanej, bez niebezpieczeństwa dla tych roślin. Inaczej jednak rzecz wygląda w przypadku uodpornienia się niektórych chwastów na glifosat. Długotrwałe stosowanie tego środka w jednym obszarze może spowodować, że rośliny uodparniają się na jego działanie.

Jednak działanie glifosatu na środowisko i organizm człowieka powinno być podstawowym powodem, dla którego powinniśmy zrezygnować z jego stosowania przy walce z chwastami. Zwłaszcza w przypadku upraw amatorskich – ogrodów, działek czy trawników. W początkowych latach środki zawierające glifosat były uważane za całkowicie nietoksyczne i bezpieczne dla zdrowia – tak zwierząt jak i ludzi. Jednak w ostatnich latach coraz więcej pojawia się głosów, które wskazują na szkodliwość działań glifosatu. Dzieje się tak dlatego, że enzym SPSPS nie tylko wchodzi w skład roślin, ale i bakterii – w tym, bakterii, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie – m.in. bakterii jelitowych. W ten sposób organizm wystawiony na stałe działanie glifosatu może mieć przede wszystkim problemy z układem odpornościowym. Brak wystarczającej flory jelitowej prowadzi do niedoboru aminokwasów w organizmie – m.in. metioniny i serotoniny. Brak wystarczającej ilości tych enzymów może powodować złą regenerację organizmu, bezsenność czy problemy z koncentracją. Badania wskazują również na bezpośrednie przełożenie ilości glifosatu na autyzm i choroby rozwojowe. Nieprawidłowa flora bakteryjna powoduje również brak ważnych mikroelementów i minerałów – cynku, żelaza i manganu. Miejsce dobrych bakterii zajmują bakterie beztlenowe, które odpowiadają za produkcję amoniaku, fenoli i siarkowodoru – toksycznych zarówno dla jelit jak i innych organów. Część badań wskazuje na powiązanie obecności glifosatu z rozwojem choroby Parkinsona i choroby Alzheimera.

Alternatywa dla glifosatu

Na rynku dostępny jest już preparat będący bezpieczną alternatywą do glifosatu. Choć pochodzenia naturalnego jest on równie skuteczny. Effect 24H to herbicyd nieselektywny pochodzenia roślinnego.

Kwas pelargonowy

To organiczny związek chemiczny należący do grupy nasyconych kwasów tłuszczowych. W temperaturze pokojowej jest oleistą cieczą bezbarwną lub żółtawą, w niskiej temperaturze przyjmuje postać blaszkowatych, bezbarwnych kryształów. Swoją nazwę bierze od pelargonii, z których jest uzyskiwany. Swoje zastosowanie ma m. in. w produkcji środków zapachowych, soli hydrotropowych, tworzyw sztucznych, farb i lakierów. W ogrodnictwie wykorzystywany jest do produkcji chwastobójczych herbicydów.

Czy preparat Effect 24H jest bezpieczny?

Okres karencji tego preparatu to tylko 24 godziny. Po tym czasie można swobodnie korzystać z miejsca, gdzie był stosowany. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby bawiły się na tym terenie po upływie 24 godzin od oprysku dzieci czy zwierzęta.

Jak stosować preparat Effect 24H?

W zależności od tego czy zależy nam na pozbyciu się chwastów czy mchu, producent zaleca różne stężenie roztworu preparatu z wodą. Do usuwania chwastów mieszamy preparat z wodą w proporcjach 150 ml na 2,5 l wody. Taka ilość roztworu wystarcza do opryskania 100 m2 terenu. W walce z mchem zalecane proporcje to 50 ml preparatu na 1,5 l wody. Bardzo ważne jest, aby wybrać optymalne warunki atmosferyczne oraz porę do oprysku. Jak w przypadku większości oprysków, roztwór należy rozpylić w bezwietrzny, słoneczny dzień, aby uniknąć przemieszczania się preparatu w inne miejsca niż te, w których chcemy go zastosować. Ponieważ jest to środek nieselektywny, to jeśli dostanie się w inne miejsca w ogrodzie, tam również zniszczy rośliny.

Gdzie stosować preparat nieselektywny?

Preparat z powodzeniem sprawdzi się w dbaniu o podjazd do domu i garażu. Jak również na ścieżkach i chodnikach, jest świetnym rozwiązaniem do zadbania o kostkę brukową, pomiędzy, którą lubi wyrastać trawa i mech. Ze względu na to, że jest to środek w pełni bezpieczny oraz że niszczy wyłącznie zielone części roślin swoje zastosowanie znajduje również w wygodnym i szybkim odchwaszczaniu sadów, szkółek drzew, a nawet winnic. Effect 24H to również dobre rozwiązanie, aby odpowiednio przygotować podłoże pod trawnik czy uprawy warzyw.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDofinansowanie do prywatnych lasów
Następny artykuł7 zasad bezpiecznej ochrony roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.