Ochrona sadów

    Okres okołokwitnieniowy jest najtrudniejszy w ochronie sadów. Najgroźniejszy jest wtedy parch jabłoni; w tym okresie pojawiają się również szkodniki, których małe w tym czasie populacje łatwiej zwalczyć niż późną wiosną i latem.

    • Zwalczanie zwójkówek wiosną

      W ostatnich latach zwójkówki liściowe są stałym zagrożeniem upraw sadowniczych. Gąsienice tych szkodników żerują praktycznie przez cały sezon wegetacyjny, od pękania pąków aż do zbioru owoców i uszkadzają rozwijające się pąki, jak również liście i owoce (szkody wynikają głównie z żerowania na owocach).

      04.04.2012

    • Zalecenia (1)

      Na wczorajszym spotkaniu z Grupą Doradztwa Celowego Adam Fura – dyrektor sandomierskiego oddziału Centrum Sadownicze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego omówił główne problemy, jakie obecnie można napotkać w sadach.

      12.04.2012

    • Wielkopąkowiec porzeczkowy – coraz mniej groźny

      Dla większości polskich ogrodników uprawiających porzeczki czarną i kolorowe zmorą od wielu lat jest wielkopąkowiec porzeczkowy (Cecidophyopsis ribis, syn. Cecidiophyes ribis, Eriophyes ribip, Phytoptus ribis). Zwalczanie tego szkodnika stało się bardzo trudne z chwilą wycofania z użycia w Unii Europejskiej endosulfanu. Od tego czasu wiele jednostek badawczych zajmują się opracowaniem skutecznego programu ochrony z wykorzystaniem różnych metod – genetycznej (uwzględniając różny poziom odporności odmian) i chemicznej (dostępne na rynku środki ochrony roślin), a także preparatów wspomagających wzrost i rozwój roślin.

      01.04.2012

    • Wczesnowiosenne zabiegi środkami olejowymi

      Po przeprowadzonych w ostatnim tygodniu (12–18 marca) lustracjach stwierdziłam, że szkodniki roślin sadowniczych przezimowały (w formie jaj) zupełnie nieźle. Radzę zatem, aby ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wczesnowiosenne zabiegi przy użyciu środków olejowych, przemyśleli czy warto ryzykować i rezygnować z tej formy ochrony roślin.

      20.03.2012

    • Przędziorki i pordzewiacze – czas na systematyczne lustracje

      Taki apel wystosowano 2 kwietnia w trakcie konferencji prasowej firmy Sumi Agro Poland, która odbyła się w Warszawie. Dr Alicja Maciesiak z Instytutu Ogrodnictwa podczas swojego wystąpienia radziła wszystkim tym, którzy nie mieli jeszcze okazji tego zrobić, aby dokładnie skontrolowali obecność złóż jaj przędziorków na drzewach i krzewach owocowych.

      09.04.2012

    • Przed sezonem w Obrazowie

      Pod koniec marca Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o. zorganizował w Obrazowie w Powiecie Sandomierskim spotkanie dla sadowników, na którym omówione zostało kilka ważnych zagadnień przed rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym.

      06.04.2012

    • Prognoza zagrożenia przez parcha jabłoni w sezonie 2012

      Mimo że parch jabłoni jest najlepiej poznaną chorobą jabłoni, musi budzić respekt nawet u wytrawnych i doświadczonych sadowników.

      18.04.2012

    • Mszyce jedno- i dwudomowe

      Gatunki mszyc, które są groźnymi szkodnikami roślin uprawnych, w tym ogrodniczych, różnią się między sobą pod wieloma względami – wyglądem, wielkością, preferencjami pokarmowymi, a także rozwojem. Na biologię wszystkich decydujący wpływ mają warunki klimatyczne, które zmieniając się, zwłaszcza w ostatnich latach, modyfikują cykl życiowy tych owadów.

      12.04.2012

    • Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

      Jeśli w czasie kwitnienia drzew pestkowych lub w okresie wzrostu zawiązków owocowych i dojrzewania owoców jest wilgotno – pada deszcz lub utrzymują się mgły – istnieje duże ryzyko wystąpienia brunatnej zgnilizny drzew pestkowych (potocznie zwanej moniliozą).

      14.04.2012

    • Bieżąca informacja – 19.04.2012 r.

      Ostatnią izolację otoczni parcha wykonaliśmy 18 kwietnia. Według jej wyników około 20-21% zarodników (całęj populacji parcha na bieżący sezon) ma barwę oliwkową i jest gotowych do wysiewu! Z każdym dniem ta ilość będzie się zwiększać!

      22.04.2012

    • Spotkanie w Pawłowie

      W gospodarstwie Grażyny i Andrzeja Borkowskich w Pawłowie (powiat Sandomierz) 29 kwietnia odbyło się spotkanie dla sadowników zorganizowane przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Oddział w Sandomierzu oraz firmy Ekoplon, Du Pont i ProCam.

      02.05.2012

    • Sandomierska Majówka z Bayerem

      Majówka z Bayerem w Sandomierzu odbyła się tradycyjnie 3 maja. Część teoretyczna majówki licznie zgromadziła sadowników na Zamku Królewskim w Sandomierzu, natomiast praktyczna w sadzie Krzysztofa Gotfryda w Ostrołęce.

      04.05.2012

    • Zalecenia (5) – z 8 maja

      Poniżej kolejne zalecenia ochrony sadów i jagodników opracowane przez dyr. Adama Furę ze ŚODR Oddział Sandomierz

      08.05.2012

    • Szkodniki sadów i jagodników – zalecenia na najbliższy okres

      Podczas pierwszego w tym sezonie spotkania Forum Doradców Sadowniczych zorganizowanego z inicjatywy firmy Bayer CropScience, które odbyło się 15 maja w Warce, sporo czasu poświęcono m.in. zagrożeniom sadów i jagodników ze strony szkodników.

      16.05.2012

    • Zalecenia (6) z 17 maja

      Według wskazań stacji meteorologicznych i informatycznych modeli matematycznych parcha jabłoni wszędzie doszło do silnych infekcji.

      18.05.2012

    • Zalecenia (7) – na okres 23.05-05.06

      Zalecenia na okres koniec opadania płatków kwiatowych do opadu czerwcowego (cz. I).

      23.05.2012

    • Drobna plamistość liści drzew pestkowych

      Drzewa wiśni i czereśni pozbawione liści w pełni sezonu wegetacyjnego to dość częsty widok w sadach. Przyczyną ich ogałacania się jest porażenie drzew grzybem Blumeriella jappi, sprawcą drobnej plamistości liści drzew pestkowych.

      04.06.2012

    • Nie zapominajmy o pszczołach

      Maj i czerwiec to miesiące najintensywniejszego rozwoju rodzin pszczelich. Mimo że minął już okres kwitnienia drzew owocowych, których kwiaty stanowiły cenne źródło pokarmu dla pszczół, owady te nadal obecne są w sadach, jeśli znajdą tam dostępny pokarm: nektar, pyłek lub spadź. Dbałość o bezpieczeństwo owadów zapylających jest koniecznością i wymogiem dzisiejszych czasów, szczególnie w dobie zagrożenia masowym ginięciem rodzin pszczelich.

      14.06.2012

    • Do zrobienia bez zwłoki

      Kolejne spotkanie Grupy Doradztwa Celowego prowadzonej przez Adama Furę z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyło się 13 czerwca w Sandomierzu. Głównym tematem spotkania było omówienie działań, jakie należy podjąć po opadach gradu, który nawiedził sady w wielu miejscowościach w okolicach Sandomierza (Klimontów, Kurów, Lipnik i teren gminy Zawichost) w nocy z 10 na 11 czerwca i dotkliwie uszkodził zawiązki owocowe na jabłoniach.

      15.06.2012

    • Zalecenia (9) na okres 13.06-3.07

      Przedstawiamy kolejne zalecenia opracowane przez dyr. Adama Furę z ŚODR Oddział w Sandomierzu. Obejmują one okres wzrostu zawiązków po opadzie czerwcowym.

      11.06.2012

    Poprzedni artykułXXI Spotkanie Sadownicze Sandomierz
    Następny artykułZieleń to Życie