Rozszerzenie Pomocy Żywnościowej

Pomoc żywnościowa dla osób, które zostały objęte kwarantanną będzie dostarczana do nich bezpośrednio.

Chcę zapewnić, że żywności nie zabraknie, jest jej bardzo dużo, pod dostatkiem. Rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe i mamy to szczęście, to jest faktem, i dzisiaj to się pokazuje, że nie brakuje żadnych produktów. Wszystko, co jest potrzebne, jest w takiej ilości, żeby zapewnić możliwość nie tylko przetrwania, ale i normalnego funkcjonowania – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda po odwiedzeniu magazynu Banku Żywności w Ciechanowie.

Na polecenie Pana Prezydenta, wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaktualizowaliśmy i rozszerzyliśmy zasady udzielania pomocy żywnościowej dla osób potrzebujących, a objętych kwarantanną – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Prezydent i minister podkreślili wystarczającą ilość zapasów żywności na zaopatrzenie rynku. Apelowali o nieuleganie plotkom i o zwracanie uwagi na samotnych i starszych sąsiadów, którzy być może potrzebują pomocy w zakresie zaopatrzenia.

Nowe procedury dostarczania żywności dla potrzebujących objętych kwarantanną są następujące:

  • Sanepid podaje informacje do lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej o osobie objętej kwarantanną;
  • Ośrodek Pomocy Społecznej weryfikuje czy dana osoba wymaga pomocy żywnościowej;
  • MRPiPS dostarcza OPS wykaz organizacji deklarujących pomoc żywnościową;
    MRPiPS dostarcza OPS wykaz jednostek OSP,WOT lub POLICJI;
  • OPS składa zapotrzebowanie do jednej ze wskazanych przez MRPiPS organizacji zapotrzebowanie na konkretne produkty;
  • OPS kontaktuje się z miejscową jednostką OSP,WOT lub POLICJI skąd odebrać żywność i w jakie miejsce należy ją dostarczyć.

Pomoc żywnościową zadeklarowały:

– Federacja Polskich Banków Żywności

– Polski Komitet Pomocy Społecznej

– Polski Czerwony Krzyż

– Caritas

– Stowarzyszenie Odra-Niemen

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizowany w Polsce w ramach środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (85%) i środków krajowych (15%) obejmuje zakup oraz dystrybucję żywności wśród osób najbardziej potrzebujących, a także działania towarzyszące. Koordynatorem tego Programu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym ustanowiony został rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r.

źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułFlorysto – wypełnij ankietę
Następny artykułWirus X tulipana – nowe fakty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.