Wsparcie UE, udzielane w ramach krajowych programów pszczelarskich będzie obowiązywało od 1 sierpnia 2019 r. do 31 lipca 2022 r. Programy te są opracowywane na szczeblu krajowym. Ich celem jest poprawa warunków sektora pszczelarskiego i marketingu produktów. Środki przeznaczane są m.in. na edukację pszczelarzy, wsparcie w rozpoczęciu działalności, zwalczanie chorób pszczół, działania na rzecz poprawy jakości produktów pszczelich.
UE jest drugim co do wielkości producentem miodu na świecie. Według statystyk, w 2018 r. na terenie UE było ponad 600 tys. pszczelarzy, do których należało ponad 17,5 mln rodzin pszczelich.
Pszczelarstwo jest ważną częścią unijnego sektora rolno-spożywczego, przyczynia się do utrzymania miejsc pracy na obszarach wiejskich. Pszczoły mają ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa i utrzymania ekosystemów. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że wspólna polityka rolna, działająca w synergii z innymi kluczowymi funduszami europejskimi i krajowymi, zapewnia obecnie silniejsze narzędzia wsparcia tego sektora – powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan.
Joanna Klepacz-Baniak
źródło: ec.europa.eu