GTS dla miodów pitnych niesyconych

W Dzienniku Urzędowym UE opublikowano cztery rozporządzenia wykonawcze Komisji Europejskiej, zatwierdzające zmiany w specyfikacjach dla miodów pitnych zarejestrowanych jako Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.

Wnioski dotyczą miodów:
„Półtorak staropolski tradycyjny”
„Dwójniak staropolski tradycyjny”
„Trójniak staropolski tradycyjny”
„Czwórniak staropolski tradycyjny”

Wnioski skierowane do Komisji Europejskiej przez Polskę były inicjatywą i efektem pracy ZP PRW. Sukcesem zatem zakończył się więc projekt, rozpoczęty w 2017 roku.
Producenci miodów pitnych syconych od 2008 roku mieli możliwość wyróżniania swoich produktów znakiem GTS, podczas gdy wytwarzający miody pitne niesycone byli jej pozbawieni. Ten fakt stał się podstawą dla ZP PRW do postulowania o zmiany. Wnioski przeszły skomplikowaną procedurę krajową, a następnie były analizowane przez Komisję Europejską i kraje członkowskie Unii. Finalnie zaakceptowano je i nadano moc prawną proponowanym zmianom. Teraz miody pitne niesycone będą mogły być oznaczane znakiem rozpoznawalnym nie tylko w kraju, ale i za granicą.

GTS (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność) to europejski znak jakości nadawany produktom, których skład i sposób produkcji odpowiada tradycyjnej praktyce lub które zostały wytworzone z tradycyjnie stosowanych surowców. Jest to element europejskiego systemu oznaczeń, mający na celu promocję wyjątkowych produktów o wysokiej jakości, powiązanych z tradycją i środowiskiem, w którym powstają.

Źródło: ZP PRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAranżacja ogrodu przydomowego – wskazówki i inspiracje
Następny artykułOchrona roślin: nowa rzeczywistość i nowe wyzwania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.