Kwitnące targi – czyli IPM Essen 2018

Międzynarodowe Targi Roślin (Internationale Pflanzenmesse – IPM) w Essen w Niemczech na dobre wpisały się w kalendarz najważniejszych wystaw „zielonej” branży. Ich tegoroczna, 36. edycja odbyła się 23–26 stycznia. Po raz kolejny była to arena prezentacji nowości, świętowania jubileuszy, rozmów handlowych oraz wymiany doświadczeń. Szerokiej ofercie gatunków ozdobnych (ale i gatunków sadowniczych) towarzyszyły liczne pomysły marketingowe, które liczą się w ostatnich latach nie mniej niż nowe kreacje roślin.

Jak wynika z informacji organizatorów, zwiedzających (38% z zagranicy) było o 3 tys. osób mniej niż przed rokiem (54 tys.), jednak odnosiło się inne wrażenie – wypełnione gośćmi hale wystawowe i gwarna atmosfera zdawały się nie potwierdzać targowych statystyk. Panował wyjątkowo pozytywny nastrój, co potwierdził Oliver P. Kuhrt, dyrektor generalny Messe Essen GmbH. Co ważne, aż 97% zwiedzających reprezentowało „zielony” biznes, a to pozycjonuje wysoko niemiecką wystawę na liście imprez branżowych. W tym roku swoją ofertę zaprezentowało 1564 wystawców z 45 krajów (63% stanowiły firmy zagraniczne, w tym 37 polskich przedsiębiorstw).

Oficjalnym partnerem IPM Essen 2018 była Dania, a szczególnym wydarzeniem była obecność na otwarciu targów JKW Księżniczki Benedykty, siostry JKM królowej Danii Małgorzaty II, która uczestniczyła także w „chrzcie” nowej grupy róż Ocean of Roses (jest ona efektem współpracy między duńskim hodowcą Queen® Genetics i firmą Thoruplund A/S). Róże te wyróżniają się przede wszystkim – poza wysokimi walorami ozdobnymi – wysoką tolerancją wobec etylenu, zdrowotnością oraz możliwością uprawy na całym świecie, niezależnie od warunków klimatycznych.

Księżniczka Benedykta przy nowej grupie róż Ocean of Roses

Duńczycy, potężny producent roślin ozdobnych w Europie, swoją ofertę zaprezentowali w innym niż dotychczas pawilonie 14, pod hasłem „Let’s go green together” zachęcającym do otaczania się zielenią. Na stoiskach ponad 100 firm można było się zapoznać z najnowszymi kreacjami roślin doniczkowych (zwłaszcza kwitnących, będących domeną tych producentów). W ekspozycji firmy Rosa Danica wyróżniała się róża doniczkowa oferowana pod nazwą The 1 Rose, którą poleca się jako formę upominku. Nie zabrakło także nowych propozycji odmian róż z firmy Roses Forever. Przedsiębiorstwo Tingdal zaprezentowało z kolei liczne odmiany peperomii. Natomiast firma Gartneriet Skovbrynet udowodniła, że nawet „zwykła” zielistka Sternberga odpowiednio „podana” może zwrócić uwagę kupujących w centrum ogrodniczym. Zaskakujące natomiast były lawendy oferowane w 6- i 10-centymetrowych doniczkach (zaprezentowała je firma Elvira Plants).

Rośliny doniczkowe do dekorowania wnętrz i pomieszczeń ogólnie były lepiej widoczne niż dotychczas na stoiskach wystawców, co jest przejawem kształtującej się mody na tworzenie przyjaznego człowiekowi otoczenia (rośliny, ze swoimi właściwościami oczyszczającymi powietrze, doskonale się w ten trend wpisują). Uwagę zwiedzających przyciągało m.in. stoisko francuskiej firmy Morel Diffsion, na którym oficjalna premierę miała grupa Indiaka® cyklamenów, o wyjątkowych barwach kwiatów. Zainteresowaniem cieszyły się także nowe odmiany poinsecji pokazane przez firmę Volmary (wyhodowane jednak w duńskim przedsiębiorstwie Graff Breeding®) z grupy Q-ismas Star® Crunch, zwłaszcza te o żółtych i pomarańczowych podsadkach.

Drugą grupą roślin znacznie lepiej wyeksponowaną niż dotychczas były kwiaty cięte, wśród których pojawiły się liczne nowości. Holenderska firma Kӧnst Alstroemeria, specjalizująca się w hodowli alstremerii, zaprezentowała krasnokwiat (Scadoxus) Orange Wonder® o dużych, pomarańczowych i trwałych co najmniej 4 tygodnie kwiatach. Ta „cięta” wersja znanej cebulowej rośliny doniczkowej wzbudzała duże zainteresowanie zwiedzających. Ładnie prezentowały się także gerbery z grupy Piccolini® hodowli firmy Florist, o kwiatostanach mniejszych niż u odmian miniaturowych. Przedsiębiorstwo Green Works pokazało z kolei oryginalne zawilce z grupy Butterfly®, tworzące mniejsze kwiatostany, ale za to bardzo liczne (na jednym pędzie uzyskuje się niewielki bukiet kwiatów). Uwagę wzbudzała także róża Toffee o nietypowym, beżowym kolorze kwiatów. W grupie „kwiatów ciętych” warto też zwrócić uwagę na ozdobne odmiany kapusty z grupy Empire wyhodowane w firmie Evanthia, których pędy po umieszczeniu w wodzie wydzielają mniej nieprzyjemnego, „kapuścianego” zapachu niż inne kreacje kapusty o takim przeznaczeniu.
 
Wśród polskich wystawców tłumnie odwiedzane było stoisko firmy Vitroflora Grupa Producentów Sp. z o.o., na którym najbardziej widoczne były byliny. Po raz kolejny – tym razem nie w łączniku, ale w hali 2, swoją ofertę doniczkowych storczyków zaprezentowało przedsiębiorstwo JMP Flowers. Największą polską „wyspę” utworzył Związek Szkółkarzy Polskich razem z 11 szkółkami-członkami tej organizacji. Osobne stoiska miały ponadto Gospodarstwo Ogrodnicze Ciepłucha i Szkółka „Clematisy” M.K.J. Wędrowscy. Największą reprezentację naszego kraju stanowiły jednak przedsiębiorstwa oferujące doniczki i inne pojemniki. W sumie polskich wystawców było 37.

Targi IPM Essen kuszą także bogatą ofertą środków produkcji, maszyn i technologii przydatnych w ogrodnictwie i – jak twierdzi wielu zwiedzających – w dziale „Technika” można znaleźć o wiele więcej nowości niż w halach przeznaczonych dla roślin ozdobnych.
 
Od dziesięciu lat rozstrzygany jest konkurs „IPM Innovation”. Także w tym roku wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Obszerniejsze relacje z targów IPM Essen ukażą się w miesięczniku „Rośliny Ozdobne”.

 

Ilona Sprzączka; fot. I. Sprzączka i mat.  prasowe IPM Essen

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Niemczech zbiory owoców niższe o 42 proc.
Następny artykułRumunia importuje pomidory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.