Zakład Ogrodniczy Cichoń współpracuje z ośmioma firmami hodowlanymi: Fides (wchłoniętej obecnie przez koncern Dümmen Orange), Dekker Chrysanten, Royal Van Zanten, Floritec, Armada, Gediflora, Syngenta oraz SAS Sauvé-Guittet. Najważniejszą grupą są odmiany przydatne do produkcji na kwiaty cięte, te do uprawy doniczkowej mają mniejszy udział w asortymencie.
Wśród chryzantem uprawianych na jeden pęd ważną pozycję w ofercie zajmują odmiany z grupy Creamist, ale hitem ostatnim dwóch sezonów była odmiana ‘Magnum’ o bardzo okazałych, dobrze wypełnionych, białych kwiatostanach. Ciekawie prezentowała się także intensywnie żółta odmiana ‘Astroid’ – ładna, ale wymagająca w uprawie ze względu na silny wzrost. Dobrze zapowiada się odmiana ‘Silent’ o białych, bardzo dobrze wypełnionych kwiatostanach osadzonych na sztywnych, niezbyt długich pędach (nie wymaga zbyt wielu zabiegów skarlających). Bardziej kremowym odcieniem, ale równie atrakcyjnymi kwiatostanami charakteryzuje się inna nowość – odmiana ‘Halina’. Nietypową budową różowych kwiatów języczkowatych uwagę zwracała odmiana ‘Etrusco’. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się kreacje z grupy Anastasia – wyrównane we wzroście i kwitnieniu (jedynie kreacja o zielonych koszyczkach jest późniejsza, ale można ją zastąpić odmianą ‘Quartz’). Intensywnie żółtymi kwiatostanami wzrok przyciągała odmiana ‘Paladov Sunny’ i jej siostrzana kreacja o pomarańczowych koszyczkach – ‘Paladov Dark’.
Wśród chryzantem polecanych do uprawy w formie gałązkowej dużą popularnością cieszą się natomiast odmiany ze wspomnianej już grupy Anastasia, ponadto Zembla, Radost i Boris (najchętniej kupowane są kreacje o białych, kremowych i żółtych kwiatostanach). Coraz więcej producentów wybiera także odmiany z grupy Baltica – w jej obrębie pojawiły się trzy nowe kreacje, m.in. Baltica ‘Salmon’ o łososiowych koszyczkach. Wśród nowości uwagę zwracały ponadto: ‘Sorbet Vanilla’ – o dużych, kremowych kwiatostanach, ‘Copa’ o intensywnie żółtych kwiatach języczkowatych i zielonych – rurkowatych oraz dwie siostrzane kreacje: ‘Cocoon’ – o zielonych kwiatostanach i ‘Cocoon Yellow’ – o żółtych.
Sporą część kolekcji poświęcono także chryzantemom przeznaczonym do uprawy w doniczkach. W ofercie odmian wielkokwiatowych pojawiło się najwięcej nowości, ale pokazano także te, które cieszą się największą popularnością m.in. ‘Intrepid’, ‘Etincelor’, ‘Bilkis’ czy ‘Romy’. Wśród premierowych kreacji pokazano m.in. odmiany ‘Rose d’Une Nuit Rose’ (bladoróżowa) i ‘Rose d’Une Nuit Blanc’ (biała) – obie tworzące ładne, dobrze wypełnione i trwałe kwiatostany. Do bardzo wartościowej odmiany ‘Irisa Violet’ (ciemnoróżowa) dołączyła ‘Irisa Rouge’ o bordowych, dużych koszyczkach. Ciemnopurpurowe kwiatostany tworzy nowa odmiana ‘Freida’. Wysokimi walorami ozdobnymi, ale i korzystnymi cechami produkcyjnymi charakteryzują się odmiany z grupy Jorca, która wzbogaciła się w tym sezonie o odmianę ‘Jorca Dark Pink’ o fioletowych kwiatostanach. Oryginalnymi, igiełkowatymi kwiatostanami wyróżnia się grupa Yuco, wśród której warto zwrócić uwagę zwłaszcza na kremowo kwitnącą odmianę ‘Yuco Nacre’.
Producenci odmian drobnokwiatowych bazują na kilku sprawdzonych grupach – Jasoda, Stavisky, Elda, do nowości podchodząc z dystansem. Nie oznacza to jednak, że w hodowli tej grupy chryzantem panuje marazm – wręcz przeciwnie. W tym roku zaprezentowano m.in. dwie obiecujące czerwono kwitnące odmiany – ‘Amadore Red’ i ‘Tiamo Orange’ (u tej drugiej jaśniejsze zewnętrzne kwiaty języczkowate kontrastują z ciemniejszym środkiem). Wśród odmian o purpurowych koszyczkach wyróżniała się natomiast premierowa kreacja ‘Senga Mauve’. Różowo kwitnące chryzantemy wzbogaciła m.in. odmiana ‘Mona Pink’ o dobrze wypełnionych kwiatostanach. Pokazano także trzy odmiany z grupy Arluno (o żółtych, purpurowych i czerwonych, dużych kwiatostanach), wyróżniające się zwartym i regularnym pokrojem.
Tekst i fot. Ilona Sprzączka