W siedzibie firmy Dwa Jabłka w Warce 27.04.2017 r. odbyły się Warsztaty Wiedzy - Spotkanie Czereśniowe. Zaprezentowano na nich metody prowadzenia drzew w nowoczesnych sadach w różnych rejonach świata. Fachową wiedzą dzielił się Michele Perusi, praktyk i doradca sadowniczy z Włoch. Uczestnikami byli natomiast producenci czereśni współpracujący z firmą Dwa Jabłka.
Michele Perusi jest młodym człowiekiem ze znaczną już wiedzą i doświadczeniem w uprawie czereśnie. Zna sady czereśniowe w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. Sam uprawia czereśnie pod Weroną we Włoszech oraz świadczy doradztwo innym sadownikom w tym rejonie. Współpracuje z hodowcami czereśni z Uniwersytetu Bolońskiego i był pierwszym sadownikiem testującym w sadzie odmiany z serii Sweet®. Na temat każdej z odmian z serii Sweet Aryana® PA1UNIBO*, Sweet Lorenz® PA2UNIBO*,Sweet Gabriel® PA3UNIBO*, Sweet Valina® PA4UNIBO* i Sweet Saretta® PA5UNIBO* i Sweet Stephany® PA7UNIBO*, które weszły do produkcji we Włoszech ma już wyrobione zdanie, zna ich zalety, ale wie także jakie mogą stwarzać problemy. Potrafi doradzić dobór podkładki do odmiany szlachetnej oraz zapylacze.
Wybór systemu prowadzenia drzew czereśniowych w sadzie zależy od odmiany, podkładki, dostępności siły roboczej oraz wiedzy i umiejętności sadownika. Lepiej jest założyć 1 ha sadu z odpowiedniego materiału szkółkarskiego i wyposażyć go w nawadnianie i osłony niż kilka hektarów, z materiału kupionego okazyjnie i nie zamontować koniecznych rozwiązań warunkujących plonowanie i jakość owoców – powiedział M. Perusi.
Doradca omówił kilka systemów prowadzenia drzew czereśniowych w sadzie, które z powodzeniem są wykorzystywane w różnych rejonach świata. Kym Green Bush (KGB) jest popularny w Australii, polega ona na prowadzeniu drzew w formie krzaczastej. System Super Slender Axe (SSA) wymaga posadzenia 5,5 tys. drzew na hektarze (w rzędzie co 0,5 m) i bardzo silnym ich cięciu (nawet 3 razy w sezonie) celem zmuszenia do owocowania przy przewodniku. W tym systemie nakłady na złożenie sadu są ogromne, ale z uwagi na liczbę drzew na jednostce powierzchni, szybko uzyskuje się znaczące plony. Jednak drzewa zbyt szybko się starzeją. System Tall Slender Axe (TSA-wrzeciono), to system znany w Polsce. Drzewa sadzi się w rozstawie 1,5-2,5 m w rzędzie (w sumie 1,2-1,4 drzew na hektarze). System Upright Fruiting Offshoots (UFO) to amerykański system prowadzenia drzew. Polega on na posadzeniu drzew pod kątem 45° i przygięciu przewodnika do najniższego drutu w konstrukcji oraz wyprowadzenia pędów na nim wyrastających pionowo do góry. M. Perusi jest zwolennikiem utrzymania w koronie drzew, niezależnie od systemu prowadzenia, pędów młodych, gwarantujących owocowanie i osiągniecie owoców wysokiej jakości.
Tekst i zdjęcia: Anita Łukawska
Uczestnicy Warsztatów Wiedzy w firmie Dwa Jabłka