Dobre oświetlenie posesji – z czego powinno się składać?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dobre oświetlenie posesji
W pobliżu domu lampy przydają się podobnie jak we wnętrzach. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo, a także tworzą przytulną atmosferę, dekorują przestrzeń, by można się było w niej poczuć wyjątkowo. Do tego celu trzeba zbudować odpowiedni system świetlny.

Jakie lampy powinny pojawić się w przydomowym terenie? Czym muszą się wyróżniać i gdzie należy je zamontować? Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części tekstu.

Lampy w ogrodzie – dlaczego trzeba w nie wyposażyć posesję?

Oświetlenie terenu w pobliżu domu wymaga zastosowania większej grupy opraw. Montuje się je na elewacji, w altanach, wzdłuż wszystkich ciągów komunikacyjnych (również podjazdu do garażu), a także w ramach rabatek lub w pobliżu małej architektury ogrodowej.

Podstawową funkcją lamp w ogrodzie jest oczywiście zapewnienie wygody i bezpieczeństwa podczas przemieszczania się lub spędzania czasu w terenie po zapadnięciu ciemności. Jeśli dobrze rozplanujemy punkty świetlne, zmniejsza się ryzyko potknięcia i upadku, a także wtargnięcia na posesję niechcianych gości.

Światło sztuczne w ogrodzie to ozdoba i sposób na budowanie przytulnego klimatu. Lampy podkreślają ciekawe elementy – jak fontanny, altany czy nawet rabaty kwiatowe i pojedyncze krzewy, pozwalając uzyskać przyjemną dla oka grę świateł i cieni.

W końcu pamiętajmy o tym, że niektóre punkty świetlne są wręcz obowiązkowe. Dotyczy to na przykład lamp, których zadaniem jest podświetlenie numeru posesji – właściciel nieruchomości musi zapewnić jego widoczność na elewacji lub ogrodzeniu o każdej porze dnia i nocy.

Najważniejsze cechy oświetlenia w ogrodzie

W ogrodzie należy stosować wyłącznie lampy zewnętrze, których szeroki wybór oferuje choćby: LightPlus.pl. Muszą to być produkty wodoszczelne i odporne na inne szkodliwe czynniki atmosferyczne, jak wilgoć, promieniowanie UV czy zmiany temperatury. Warto stawiać na modele o wysokim współczynniku ochrony IP, wykonane z trwałych materiałów. Najlepiej sprawdzają się lampy ze stali nierdzewnej, aluminium, szkła czy tworzywa sztucznego. Montuje się je na elewacjach (oczka wpustowe, reflektory, plafony) oraz w samym ogrodzie (oprawy dogruntowe i najazdowe, lampy na słupkach).

Dobrym pomysłem jest postawienie na modele współpracujące z energooszczędnymi źródłami światła LED. Zużywają mniej prądu oraz wykazują się olbrzymią żywotnością w porównaniu do klasycznych żarówek. Dodatkowo pomagają zwiększyć funkcjonalność przydomowego terenu.

Nowoczesne technologie w ogrodowym oświetleniu

Coraz częściej nowoczesne źródła światła LED do ogrodu pozwalają na regulację kluczowych parametrów światła, jak natężenie czy temperatura barwowa. Niektóre z nich umożliwiają nawet zdalne sterowanie oświetleniem (za pośrednictwem pilota lub aplikacji mobilnej) oraz podłączenie ich do kompleksowego systemu Smart House, co jeszcze bardziej poprawia komfort, optymalizuje koszty, zwiększa bezpieczeństwo domowników.

W ogrodach świetnie sprawdzają się lampy wzbogacone o specjalne czujniki. Na ścieżkach stosuje się sensory ruchu, które uruchamiają światło, gdy jest ono potrzebne. Oprócz nich można postawić na lampy z czujnikami zmierzchu, które włączają się automatycznie, jeśli poziom natężenia światła spada poniżej określonej wartości. Takie udogodnienia pojawiają się też w przypadku lamp solarnych, które nie wymagają podłączenia do domowej sieci energetycznej. Akumulują bowiem energię z promieni słonecznych, którą następnie wykorzystują do zasilenia lamp w ogrodzie. To rozwiązanie praktyczne, oszczędne i naprawdę przyjazne środowisku.

Planowanie systemu oświetleniowego do ogrodu warto połączyć z całościowym projektowaniem przydomowego terenu. Sporo wskazówek na ten temat, włącznie z aranżacją wygodnych stref relaksu na świeżym powietrzu, można znaleźć choćby na stronie: bud-rem.com.pl.

Idealnie oświetlona przestrzeń przydomowa – podsumowanie

Oświetlenie ogrodu musi być praktyczne i piękne równocześnie. Warto zatem stawiać na trwałe i stylowe oprawy, które w optymalnej kondycji posłużą przez długi czas, zachwycając przy tym wszystkich domowników i ich gości.

Artykuł sponsorowany

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKomplet mebli ogrodowych do małego ogrodu — jaki sprawdzi się najlepiej?
Następny artykułŚwiatowy Dzień Środowiska: Bądźmy Re:Generacją!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.