Czym jest jagodnik
Jagodnik to po prostu specjalnie wydzielone miejsce w ogrodzie, gdzie uprawia się rośliny jagodowe. Sadzi się je na określonej powierzchni w formie rządów, zagonów lub łanów. Do roślin jagodowych zaliczają się oprócz wymienionych wyżej malin (Rubus idaeus), truskawek (Fragaria × ananassa) i borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum) również: malinojeżyna (Rubus fruticosus × Rubus idaeus), aronia czarna (Aronia melanocarpa), borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea), jeżyna (Rubus fruticosus), agrest (Ribes uva-crispa), poziomka pospolita (Fragaria vesca), winorośl (Vitis vinifera) oraz porzeczki: czarna (Ribes nigrum), czerwona (Ribes rubrum) i biała (Ribes niveum).
W tym artykule skupimy się na roślinach, które są najchętniej w naszym kraju uprawiane i spożywane, a mianowicie na borówce, malinie i truskawce. Ale oczywiście wybór roślin do jagodnika jest sprawą dowolną i jeśli jest takie życzenie, mogą się w nim znaleźć nawet wszystkie powyższe jagodowe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że oprócz osobistych preferencji ważne jest również podłoże jakim dysponujemy w naszym ogrodzie oraz jego usytuowanie, gdyż wszystkie wymienione rośliny jagodowe potrzebują dużej ilości słońca.
Maliny w jagodniku
Malina (Rubus idaeus) jest rośliną wymagającą żyznego podłoża. Najlepiej rośnie i owocuje na ziemiach próchniczych o pH mieszczącym się w przedziale 5,5-6,5 Każde odstępstwo od tej normy będzie powodowało, że korzenie malin nie będą w stanie pozyskać wszystkich składników odżywczych znajdujących się w podłożu.
Miejsce sadzenia malin powinno być dobrze nasłonecznione i jednocześnie osłonięte od wiatru. Maliny nie tolerują sąsiedztwa chwastów, dlatego uprawa powinna być systematycznie i na bieżąco odchwaszczana. Optymalna pielęgnacja malin polega na regularnym nawadnianiu, racjonalnym nawożeniu i systematycznym cięciu krzewów. Szczególną uwagę w pielęgnacji malin należy zwrócić na ich nawożenie. Najprostszym, a jednocześnie bardzo skutecznym sposobem dostarczenia roślinom wszelkich składników pokarmowych jest Nawóz do truskawek i malin z mączką bazaltową. Dlaczego najprostszym? Bo wystarczy podsypać go pod krzaczki a następnie podlać obficie uprawę. Nie ma konieczności stosowania innych nawozów, gdy systematycznie stosujemy nawóz z mączką bazaltową. Dołączona do nawozu mączka nie tylko wzmacnia rośliny, dzięki temu, że zawiera krzemionkę, ale również chroni je przed wieloma szkodnikami i chorobami. Dodatkowo jeszcze nawóz ten poprawia strukturę gleby i można go stosować przez cały okres wegetacyjny roślin bez obawy przenawożenia.
Jeśli będziemy dbali o krzewy malin, to nie będą one chorować, a w zamian za troskę odwdzięczają się bogatymi plonami zdrowych i dorodnych owoców.
Truskawki w jagodniku
Truskawka (Fragaria × ananassa) jest dużo mniej wymagającą rośliną niż malina. Ale to wcale nie oznacza, że możemy ją pozostawić samej sobie. I o truskawki trzeba dbać należycie, by plony były zdrowe i obfite. Tym niemniej krzaczki truskawek można sadzić na glebach lżejszych, nawet nieco piaszczystych, pod warunkiem, że będziemy uprawę systematycznie nawozili. Wystarczy ten sam nawóz, który stosuje się w uprawie malin, a mianowicie Nawóz do truskawek i malin z mączką bazaltową. Można zatem za jednym zamachem zasilać i uprawę malin i truskawek. Nawóz ma formę granulatu, więc w prosty sposób można go aplikować podsypując pod liście.
Truskawka, podobnie jak malina, kocha słońce, dlatego należy dla niej wybrać miejsce ciepłe i nasłonecznione.
Uprawa truskawek powinna być również systematycznie nawadniana. Najlepiej sprawdzają się tutaj linie kroplujące, gdyż moczenie owoców często doprowadza do pojawienia się chorób grzybowych.
Borówka amerykańska w jagodniku
Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), która w Polsce nazywana jest borówką amerykańską wymaga gleby o niskim pH, czyli kwaśnej. Powinno ono wynosić nie więcej niż 5, a nawet może sięgać 3,5. Ziemia powinna być z gatunku tych ciężkich. Jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie zapewnić borówce gleby cięższej, musimy uprawę systematycznie podlewać. Powodem jest płytki system korzeniowy rośliny, który na glebach lekkich i przepuszczalnych nie radzi sobie z pobieraniem wystarczającej ilości wilgoci z podłoża. Zwłaszcza pierwszy rok po posadzeniu jest tym kluczowym, wówczas podlewanie jest koniecznością. W kolejnych latach możemy ograniczyć podlewanie do okresów suszy.
By poprawić jakość gleby, jednocześnie zasilić borówkę w składniki pokarmowe oraz utrzymać optymalną kwasowość podłoża, dobrze jest stosować Nawóz do borówek z mączką bazaltową. Nie dość, że produkt ten zawiera wszystko to, czego borówka amerykańska potrzebuje, to można go w prosty sposób aplikować przez cały sezon wegetacyjny, a na dodatek nie da się go przedawkować.
Nawóz ten, dzięki dodatkowi mączki bazaltowej (aż 25%) wzmacnia rośliny i chroni przed wieloma patogenami i szkodnikami.
Jak pielęgnować jagodniki
Pielęgnację jagodnika należy dostosować do rodzajów roślin, które w nim uprawiamy. Bez względu jednak na to, które rośliny wybraliśmy, każda uprawa narażona jest na zachwaszczenia oraz ataki szkodników i chorób. Dlatego o każdą należy dbać podobnie, stosując odpowiednie preparaty do ochrony, nawozy i zabiegi agrotechniczne.
Materiał Parnera TARGET