Zielone święto na przekór szarzyźnie

Gardenia 2021
fot. fotobueno, mat. pras. MTP
Targi GARDENIA, które odbyły się w dniach 4 – 6 listopada 2021 r. były dowodem na to, że uczestnicy branży ogrodniczej chcą się spotykać na tego typu przedsięwzięciach. Najbardziej widoczny był na nich w tym roku dział florystyki – liczne pokazy i warsztaty przyciągnęły wielu zainteresowanych. Przedstawicieli branży szkółkarskiej i kwiaciarskiej nie było wielu, jednak Ci, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w targach w tym nietypowym terminie, byli zadowoleni z decyzji.

Sezon 2022 uznajemy za otwarty
Jesień to idealny czas na zaplanowanie wiosny i kolejnego sezonu – wystawcy Gardenii zaprezentowali długo wyczekiwane nowości roślinne, sprzętowe oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne, co umożliwiło nawiązanie nowych kontraktów i podjęcie istotnych decyzji biznesowych na kolejne miesiące– podkreśla Paulina Maniecka, dyrektor projektu. W czasie trwania ekspozycji zobaczyć można było zobaczyć ponad 100 nowości, a 13 produktów nagrodzonych zostało Złotym Medalem Grupy MTP, prestiżową statuetką przyznawaną najbardziej innowacyjnym produktom branży. Jak co roku, tak i tym razem na GARDENII nie zabrakło czołowych producentów i topowych decydentów w sektorze ogrodniczym. Tegoroczna edycja skupiła się najbardziej na łączeniu profesjonalistów branży ogrodniczej. Grupa ta dopisała w znakomitej liczbie i stanowiła zdecydowaną większość wśród 10 014 uczestników. Nie ukrywamy, że jest to dla nas, jako organizatorów, niezwykle satysfakcjonujące, gdyż stanowi realizację najważniejszego celu spotkań targowych: relacji biznesowych – tłumaczy Paulina Maniecka.

Branża chłonna ogrodniczej wiedzy

Targi GARDENIA kolejny raz stały się przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń, dzięki cyklowi ciekawych konferencji, warsztatów i szkoleń, które były wartością dodaną do ekspozycji wystawowej. Pierwszego dnia odbyła się XV edycja konwentu „Miejska Sztuka Ogrodowa”. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło „Odbetonować miasta”. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem z uwagi na bogaty program prelekcji, w tym wystąpienia aktywistów miejskich, architektów i zarządców przestrzeni publicznej takich jak: Paweł Mrozek, Natalia Madajczyk, prof. dr hab. Tadeusz Baranowski, Joanna Rayss, Wojciech Januszczyk oraz grono ekspertów ze Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu.
Frekwencja dopisała również podczas dwudniowej, II edycji Areny Krajobrazu, która dostarczyła nie tylko wiedzy z dziedziny planowania zieleni, ale i mnóstwa praktycznych wskazówek dotyczących cięcia i pielęgnacji najpopularniejszych krzewów i drzew. Wśród prelegentów znaleźli się zarówno zagraniczni architekci: Taina Suonio, Anca Panait, Bernd Franzen czy Hexian Jin, jak i polscy eksperci: Marta Góra, Zuzanna Bartman, Artur i Alicja Maj (szkółka Daglezja), Joanna Rayss, Hanna Michalak oraz studenci Politechniki Poznańskiej w ramach projektu Spring Corner. Pokazy cięcia i pielęgnacji przeprowadził wieloletni ekspert-praktyk Jan Maruniewicz oraz przedstawicielki szkółki róż Rosarium.
Nie zabrakło licznych prelekcji prelekcji i warsztatów na stoiskach wystawców, w tym Federacji Arborystów Polskich, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów oraz Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jako propagatorzy ekotrendów polecamy Państwu śledzić prezentowane w czasie Gardenii rozwiązania wspierające racjonalne zużycie wody w ogrodzie, rozwijanie bioróżnorodności, stosowanie ekologicznych środków ochrony roślin, ogrodnictwa pojemnikowego, rezygnacji ze sztucznych materiałów oraz nowoczesnych narzędzi, urządzeń i maszyn ogrodowych – rekomenduje Paulina Maniecka.

Na targach Gardenia goszczono największych mistrzów florystyki w Polsce, którzy w trakcie pokazów i warsztatów zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności przed szerokim gronem zainteresowanych odbiorców. Mistrzowie, w tym doskonali w swojej sztuce: Ewa Bugaj, Maciej Krzus, Piotr Marzec, Katarzyna Greta Szymkowiak, Zygmunt Sieradzan, Tomasz Max Kuczyński, Edyta Zając-Chruściel, Piotr Sekunda, Monika Bębenek oraz Iza Tkaczyk z Grupą Mistrzowską, wykonali dziesiątki kompozycji, które prezentowały najwyższy poziom kwiatowej wirtuozerii. Prace mistrzów wyeksponowane były w specjalnie zaaranżowanej strefie wystawowej, budząc zainteresowanie i podziw zwiedzających. Istotnym zagadnieniem poruszonym w kontekście florystyki jest trend ekologicznych akcesoriów i środków przedłużających trwałość roślin ciętych, a także bardzo naturalny rodowód i wygląd kompozycji. Autorzy zaznaczali ekologiczne pochodzenie wykorzystanego materiału, w tym kreatywne zastosowanie np. suszu roślinnego, naturalnych materiałów jak bawełniane sznury, drewno i metal czy ekologiczna gąbka florystyczna. Miło nam było, jako organizatorom, dostrzegać w przebiegu pokazów i estetyce kompozycji także nawiązania do stulecia Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz do motywu przewodniego tej edycji: wody.

Niełatwy, ale i motywujący rok
XV edycja Gardenii zbiegła się bowiem ze stuleciem MTP. Gardenia stała się tym samym jedynym wydarzeniem w branży ogrodniczej, które odbyło się bez przerwy. Dziękujemy Państwu za tworzenie wspólnie z nami przestrzeni dla relacji – tych biznesowych, tych międzyludzkich. Jesteśmy wdzięczni wystawcom, zwiedzającym, mediom, a także związkom i stowarzyszeniom za współpracę przy organizacji i promocji targów GARDENIA – podkreśla Paulina Maniecka.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z XV edycji targów GARDENIA

https://www.ogrodinfo.pl/galeria/gardenia-2021/

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeres wspiera branżę ogrodniczą w przygotowaniach do zimy
Następny artykułWysoki plon doskonałej jakości – papryka i warzywa kapustne pod osłony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.