Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki spalinowej?
Pilarki spalinowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Nieograniczona mobilność, wysoka wydajność i wytrzymałość sprawiają, że wielu użytkowników decyduje się na zakup tego rodzaju urządzenia. Na rynku jest duży wybór pilarek spalinowych. Aby wybrać model najbardziej odpowiedni dla siebie, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii.
Jaka moc pilarki spalinowej?
Pilarki łańcuchowe z silnikiem spalinowym różnią się między sobą mocą, która zależy od wielkości i innych szczegółów budowy silnika. Moc wyraża się w kilowatach (kW) lub bardziej tradycyjnie w koniach mechanicznych (KM). Im większa wartość, tym z bardziej wymagającymi zadaniami poradzi sobie pilarka. Niestety wraz z rosnącą mocą rośnie także ciężar kolejnych modeli pilarek. Zatem przy wyborze warto kierować się przeznaczeniem maszyny, biorąc pod uwagę moc i ciężar maszyny.
Do przydomowego zastosowania i podstawowych prac, np. przycinania krzewów czy gałęzi drewna wystarczy pilarka z silnikiem o mocy 1,5-2 KM. W przypadku bardziej wymagających zadań, takich jak przygotowywanie drewna opałowego, warto postawić na mocniejsze maszyny, np. o mocy 2,5-3 KM. Prace leśne wymagają pilarki spalinowej z silnikiem 5 KM i większym.
Waga pilarki
Dość duża masa to znak rozpoznawczy pilarek spalinowych. Dostępne są modele o różnej wadze. Popularne modele “przydomowe” ważą w granicach 4,2-4,9 kg. Trzeba pamiętać, że im cięższa pilarka, tym mniejszy komfort użytkowania i trudniejsze manewrowanie, a co za tym idzie bardziej męcząca praca.
Użytkownicy bez doświadczenia w pracy pilarką powinni wybierać modele lżejsze, które są łatwiejsze w operowaniu i obsłudze. Jednak wybór często zależy od indywidualnych upodobań. Niektórzy godzą się na maszyny nieco cięższe, ale o wyraźnie wyższej mocy, która pozwoli im pracować wydajniej, a co za tym idzie krócej. Inni wolą wolniejszą pracę, ale lżejszą maszyną.
Długość prowadnicy
Długość prowadnicy to parametr, który jest powiązany z mocą pilarki spalinowej i jej zastosowaniem. Każdy model ma przez producenta wyznaczony zakres długości prowadnic i wielkość podziałki łańcucha (wielkość ogniw), które to parametry muszą być bezwzględnie przestrzegane przez użytkownika. Maszyny do zadań przydomowych w ogrodzie i sadzie lub do cięcia drewna na opał mogą z reguły współpracować z prowadnicami 30-50 cm. Dobrą praktyką jest używanie krótkiej prowadnicy do cięcia gałęzi czy desek, a dłuższej, gdy pracujemy na grubych pniach. Ciekawostką jest, że najdłuższe prowadnice do dużych, profesjonalnych pilarek, mogą mieć 100 cm długości, a czasem więcej.
Ostry łańcuch – to co najmniej połowa sukcesu
Niezależnie od wielkości i mocy – pilarka staje się bezużyteczna, jeśli łańcuch nie jest w stanie wciąć się w drewno. Dysponując nawet niewielką pilarką można sprawnie wykonać planowaną pracę, jeśli tylko odpowiednio dba się o łańcuch. Ta dbałość polega na regularnym podostrzaniu krawędzi tnących (np. przy każdym tankowaniu paliwa), a także na utrzymywaniu odpowiedniej grubości skrawanych wiórów przez okresowe obniżanie ogranicznika głębokości na ogniwie tnącym. Wspomniane czynności wykonamy szybko i skutecznie korzystając z odpowiednich pilników i prowadników. Najlepiej razem z pilarką zaopatrzyć się w zestaw tych narzędzi dopasowanych do danego rozmiaru łańcucha.
Komfort użytkowania – hałas, wibracje i funkcje ułatwiające obsługę
Pilarki spalinowe znane są z głośnej pracy, generowania spalin i wibracji, co negatywnie wpływa na komfort pracy. Jednak producenci wprowadzają rozwiązania, które sprawiają, że są one znacznie bardziej przyjazne dla użytkownika i środowiska.
Firma Husqvarna oferuje nowoczesne pilarki spalinowe, które są łatwe w obsłudze i komfortowe w użytkowaniu. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest mocny silnik X-Torq®, który zapewnia wysoką wydajność, ale jednocześnie ogranicza zużycie paliwa do 20% i zmniejsza emisję spalin do 75%.
Komfort pracy podnoszą amortyzatory drgań pracujące w układzie LowVib®, które skutecznie pochłaniają wibracje. Wygodną obsługę zapewnia łatwy i szybki rozruch dzięki zespolonej dźwigni wyłącznika zapłonu oraz pompce paliwa. Wiele modeli posiada także funkcję Smart Start®, która zmniejsza opór linki rozrusznika nawet o 40%. Warto też wspomnieć o systemie oczyszczania powietrza Air Injection, który ogranicza częste czyszczenie filtra, zapewnia płynną pracę i minimalizuje zużycie silnika.
Pilarki spalinowe to najlepszy wybór do zadań wymagających. W przypadku zastosowań ogrodniczych warto rozważyć zakup pilarki elektrycznej lub akumulatorowej, która jest łatwiejsza i wygodniejsza w obsłudze. Zwłaszcza maszyny bateryjne, które dodatkowo oferują nieograniczony zasięg pracy.
Bezpieczeństwo pracy pilarką łańcuchową – odzież ochronna
Praca pilarką spalinową jest niebezpieczna z uwagi na liczne zagrożenia, do których należą: kontakt z ruchomą piłą łańcuchową, odbicie, hałas, wibracje, oleje, paliwo i spaliny. Dlatego ważne jest stosowanie środków ochrony osobistej, które minimalizują ryzyko powstania urazów oraz chronią przed oddziaływaniem czynników szkodliwych. Przy tym wysokiej jakości odzież ochronna dla pilarza nie tylko poprawia bezpieczeństwo, ale także zapewnia komfort pracy.
Czytaj więcej w poradniku: Praca pilarką łańcuchową – jak przygotować się do pracy?
Podczas pracy pilarką konieczne jest stosowanie rękawic, najlepiej z wkładką antyprzecięciową. Ich zadaniem jest ochrona dłoni przed skaleczeniem piłą łańcuchową. Ponadto zabezpieczają przed oparzeniami oraz kontaktem z zanieczyszczeniami, wilgocią, paliwem czy olejami.
Koniecznym elementem stroju pilarza są odpowiednie spodnie. Wykonane są z wielowarstwowego materiału o długich włóknach, które w przypadku kontaktu z piłą wplątują się w nią i natychmiast zatrzymują pracę łańcucha, chroniąc przed urazem. Podczas prac leśnych warto także nosić kurtkę roboczą, która zabezpiecza przed pyłem, wiórami, zadrapaniami oraz wiatrem.
Buty ochronne to kolejny istotny element garderoby pilarza. Modele ze wzmocnionymi podnoskami chronią stopy przed przecięciem. Bardzo ważna jest także antypoślizgowa podeszwa, która zapewnia doskonałą przyczepność nawet na śliskim podłożu. Ponadto wysokiej jakości buty robocze są wodoodporne i gwarantują komfort podczas długotrwałej pracy.
Podczas pracy pilarką łańcuchową szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę głowy. Konieczne jest stosowanie siatkowej osłony na twarz i okularów ochronnych, dla zabezpieczenia przed pyłem i odłamkami, które mogą powodować zadrapania i urazy.
Dla ochrony oczu przed piaskiem, pyłem i drobnymi trocinami należy nosić okulary ochronne. Dobrym rozwiązaniem są soczewki przeciwsłoneczne, które poprawiają widzenie w słoneczny dzień lub zabarwione na żółto dla lepszej widoczności po zmroku. Bardzo ważne jest również stosowanie ochronników słuchu, które tłumią hałas.
W przypadku prac leśnych, czy choćby ścinki pojedynczego drzewa, obowiązkowy jest także kask ochronny, który zabezpiecza głowę przed spadającymi gałęziami lub ich fragmentami. Trzeba jednak wybrać hełm dobrej jakości w ostrzegawczym kolorze dla większego bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że kaski są produkowane z materiałów, które z czasem tracą swoje właściwości wskutek działania, np. promieniowania UV. Renomowani producenci umieszczają na swoich produktach wskaźniki zużycia, informujące o konieczności wymiany hełmu.
Sprawdź szeroką ofertę odzieży i wyposażenia ochronnego Husqvarna!
Wybierając pilarkę, należy pamiętać, że zakup odpowiedniej maszyny nie wystarczy, aby praca była bezpieczna. Trzeba także pamiętać o prawidłowej obsłudze i stosowaniu odzieży ochronnej.
Materiał Partnera Husqvarna