Ogród wertykalny czy horyzontalny – który wybrać, mieszkając w Poznaniu?

Materiał Partnera OBIDO.pl
Poznań- widok Ostrowa Tumskiego I Warty z Mostu Św. Rocha
Poznań to miasto piąte pod względem liczby mieszkańców i szóste, jeśli chodzi o wielkość w Polsce. Będąc w historycznej stolicy Wielkopolski, na pewno zafascynuje nas pięknym starym miastem, koziołkami na wieży ratuszowej czy spacerem nad rzeką Wartą. Ale czy znamy wszystkie atuty miasta, o których rzadko piszą w przewodnikach turystycznych? Planując zamieszkanie w Poznaniu na dłużej, warto dowiedzieć się więcej o tym mieście, poznać ciekawostki na jego temat, a przede wszystkim to, jakie formy rekreacji ma nam do zaoferowania.

Bogactwo naturalne miasta

Ponad 56% obszaru miasta znajduje się na terenach położonych powyżej 80 m n.p.m. – około 36% powierzchni na wyższych tarasach rzecznych oraz w obrębie rynien glacjalnych, a ok. 8% na terasie zalewowej doliny Warty. Miasto posiada kilka dużych jezior oraz kilkadziesiąt mniejszych zbiorników wodnych zarówno pochodzenia naturalnego, jak i sztucznych przeznaczonych do rekreacji. Naturalne jeziora polodowcowe to Jezioro Kierskie i Jezioro Strzeszyńskie. System przyrodniczy miasta opiera się na pierścieniowo-radialnym układzie terenów zielonych klinów, odchodzących od centrum w kierunku peryferii. Są uzupełniane przez zespoły parków oraz tereny zielone na terenie fortów. W celu ochrony najcenniejszych miejsc przyrodniczych na terenie miasta istnieją  dwa rezerwaty przyrody: Meteoryt Morasko i Żurawiniec, trzy zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: „Morasko”, „Michałówka” i „Głuszyna” oraz obszar chronionego krajobrazu Dolina Cybiny.

Wyszukiwarka nieruchomości

Jak widać Poznań jest miastem dbającym o przyrodę, posiada dużo terenów zielonych w trosce o samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Jeżeli jesteśmy zdecydowani pozostać tutaj już na dłużej, potrzebujemy znaleźć atrakcyjne mieszkanie lub dom. Poszukiwania na własną rękę w nowym miejscu są bardzo trudne. Warto skorzystać z gotowych internetowych wyszukiwarek nieruchomości, w których na podstawie wprowadzonych przez nas parametrów wyszukamy odpowiednie dla nas lokum, np. nowe mieszkania w Poznaniu.

Ogród horyzontalny i wertykalny

Gdy już uda się nam kupić wymarzony dom, możemy się zastanowić nad jego zieloną aranżacją, by czas w nim spędzony był dla nas przyjemnością. Wybrać ogród wertykalny czy horyzontalny? A może połączyć jedno z drugim? Wszystko zależy, jaką powierzchnią rekreacyjną dysponujemy. Jeżeli jesteśmy właścicielami dużego ogrodu, trafiliśmy w dziesiątkę. Jesteśmy w stanie pozwolić sobie na dwa typy naraz! Możemy postawić na tradycyjnie rozplanowaną roślinność, będziemy przechadzać się alejkami wśród naszych okazów, jak i stworzyć zakątki, gdzie roślinność będzie rosła w pionie. Potrzebna jest do tego prosta ściana domu bądź ogrodzenia. W przypadku mieszkania w centrum miasta jedyną dostępną nam opcją może być wertykalizm na naszym balkonie.

Aby stworzyć ogród wertykalny, potrzeba chęci i zdolności do majsterkowania. Potrzebne będą dostępne na rynku skrzynie panelowe zawierające tuleje i kieszenie oraz kratownice, do których je przymocujemy. Przestrzeń pomiędzy modułami a ścianą musimy zabezpieczyć przed zawilgoceniem, mocując np. warstwę PCV. takie konstrukcje są popularne pośród miłośników akwariów, można je połączyć z zieloną ścianą za nimi. Będzie to kojące po ciężkim dniu pracy. Nasadzenia roślin w panelach najczęściej wykonamy już po montażu całości na wybranej ścianie.

Ogród horyzontalny to tradycyjnie obsadzona działka, rozplanowanie alejek, miejsc do rekreacji. W takim miejscu będziemy przechadzać się jak po własnym mini parku. Nie potrzeba tutaj żadnych specjalnych technicznych umiejętności, wystarczy poczucie estetyki. To na, jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy od naszego miejsca zamieszkania. Wybierzmy tak, abyśmy byli zadowoleni.

Materiał Partnera OBIDO.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzanse i zagrożenia sektora sadowniczego
Następny artykułPromowanie szczepień przez KGW – trwa nabór wniosków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.