Trwa organizowana już po raz drugi akcja „Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej„. Plantatorzy łączą siły by promować smak kamczatki.
Jagodę kamczacką można jeść ją świeżą, dekorować nią desery, robić z niej przetwory. Mrożona nie traci właściwości zdrowotnych. Z jagody robi się też wyśmienite wina i nalewki. Takie akcje są kapitalną okazją do promocji jej atrakcyjności – mówi Michał Lewandowski, który od czterech lat prowadzi plantację jagody kamczackiej w Opolu Lubelskim.
Jagoda kamczacka to superfood, który jadamy dość rzadko. Jest to wybór ciekawy i niebanalny, zdecydowanie nie tylko od święta – mówi dr Justyna Bylinowska redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl.
Czas na polskie superowoce to wyjątkowa akcja. Promuje nie tylko walory jagody kamczackiej, ale wszystkie polskie owoce jagodowe. Udział w tej akcji daje nam realny wpływ na kształtowanie nowych, zdrowych nawyków żywieniowych Polaków. To misja, w której chcemy uczestniczyć – mówi Małgorzata Siłakowska, Gospodarstwo Rolne „Jagodowe Marzenie” w Chrzanowie, w województwie Pomorskim.
Pierwszą atrakcją jest możliwość samodzielnego zbioru owoców i zakupu przetworów bezpośrednio na plantacjach.
Zapraszamy na wspólny weekend z owocami jagody kamczackiej! Zaoferujemy możliwość własnoręcznego zbioru owoców oraz spacer po plantacji. Będzie słodki poczęstunek z wyrobów jagody kamczackiej, degustacje soków, konfitur i naszego specjału – wina – mówią Beata i Radosław Warulik, Gospodarstwo Haskap w Mokrej Prawej, województwo Łódzkie.
Oto lista plantacji zapraszających w różnych regionach Polski:
Jagodowe Pole z Modliborzyc (Świętokrzyskie), U Pani Babci w Piłatce koło Janowa Lubelskiego (Podkarpackie), plantacja w Opolu Lubelskim, „Jagodowe Marzenie” w Chrzanowie (Pomorskie), Gospodarstwo Haskap w Mokrej Prawej (Łódzkie), Zdrowe Jagody w Nowej Wsi i Plantin w Muniakowicach (obie w Małopolsce), Plantacje braci Miedzińskich w Bożatkach koło Rzgowa i Gospodarstwo rolne Mieczysław Krzywda w Michałowie Drugim, gmina Opatówek (obie Wielkopolska), Gospodarstwo Jagodowe w Boglewicach (Mazowsze), Plantacja w Lublinie w okolicy lasu Stary Gaj (Lubelskie) oraz Krasne Pole (Podlaskie).
Mapa weekendu na plantacjach jagody kamczackiej
Jagodę kamczacką samodzielnie zerwać z krzewu można już w najbliższy weekend 26-27 czerwca. To jednak nie koniec propozycji przygotowanych w tym roku przez producentów.
Owocowe lato w Koneserze
Producenci superowoców zapraszają w tym roku na owocowy targ i zakupy prosto od szkółkarzy, plantatorów i przetwórców. W roli głównej jagoda kamczacka, agrest, truskawki, borówka, maliny, czarna oraz czerwona porzeczka, jeżyny i aronia. Wszystko w integrującej formule „od pola na talerz”, w jednym miejscu, dzięki współpracy plantatorów i Szefów Kuchni!
W sobotę 3 lipca producenci jagody kamczackiej zapraszają na owocowy targ i zakupy prosto od szkółkarzy, plantatorów i przetwórców. Dania z jagody kamczackiej przygotują m.in. Koneser Grill, Syreni Śpiew, ORZO people-music-nature i Bombaj Masala oraz Ferment Praski.
Jedną w większych atrakcji 3 lipca będą eko-warsztaty oraz 100 krzewów, na których będą jeszcze owoce. To jedyna w swoim rodzaju możliwość pokazania dzieciom zbioru owoców w centrum wielkiego miasta.
Kolejne imprezy, w podobnym formacie, odbędą się 3 lipca, 17 lipca, 31 lipca, 21 sierpnia 2021.
Otwarcie cyklu imprez Owocowego lata nastąpi 1 lipca w Centrum Praskim Koneser, na Placu Konesera w Warszawie. Będzie częścią obchodów Dnia Owoców. Producenci jagody kamczackiej będą tego dnia częstować kamczackimi koktajlami. Uczestnikom wszystkich owocowych wydarzeń na Placu Konesera grał będzie zespół Dizzy Boyz Brass Band.
źródło: „Czas na polskie superowoce”
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja III”. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.