Na początek polecamy artykuł dr. Adama Marosza, który opisał modrzew – popularną roślinę iglastą w ogrodach przydomowych. Autor pokazał różnorodność licznych odmian roślin z tego rodzaju, a wnikliwe opisy zostały uzupełnione ciekawymi zdjęciami.
Idzie lato, a wraz z nim nastaje czas bylin, z których znakomita większość prezentuje się o tej porze roku najlepiej. Jedną z najpopularniejszych trwałych roślin zielnych jest jeżówka. Czy wiemy jednak o tej bylinie wystarczająco dużo? Wielu osobom roślina ta kojarzy się z gatunkiem preriowym, który lubi suche i nasłonecznione miejsca. To jednak nie jedyne stanowiska, które zasiedlają jeżówki, a wiedza o ich pochodzeniu jest kluczowa do odniesienia sukcesu w uprawie tych bylin. Zagadnienie to wyjaśniają mgr inż. Tomasz Dymny i mgr inż. Hanna Grzeszczak-Nowak z Arboretum Wojsławice, którzy w swoim artykule dzielą się też spostrzeżeniami dotyczącymi hodowli jeżówki i przyszłościowych odmian.
Druga połowa maja i początek czerwca to czas kwitnienia azalii. Przeszkodą w szerszym wykorzystaniu tych roślin była ich podatność na mączniaka prawdziwego. Jest szansa, aby się to zmieniło, a dlaczego? Wyjaśni to autor artykułu – Eugeniusz Pudełek.
Zachęcam do zapoznania się z relacją ze szkółki traw ozdobnych Moniki i Filipa Henschke. Ci młodzi szkółkarze to ludzie z pasją, mogący się pochwalić ogromną wiedzą na temat produkowanych taksonów i doświadczeniem, którymi chętnie się dzielą.
W części kwiaciarskiej „Szkółkarstwa” znajdą Państwo m.in. artykuł o uprawie dalii na kwiaty cięte – rośliny należącej do ścisłej czołówki najpopularniejszych gatunków wykorzystywanych w bukietach ślubnych i dekoracjach weselnych.
W dziale „Rośliny w miastach” piszemy m.in. o ozdobnych wiśniach – odmianach znanych na rynku, ale też nowych, spełniających współczesne oczekiwania konsumentów. Czas ich kwitnienia to jednocześnie czas świetności wielu ozdobnych roślin „cebulowych”, które – jak zapewnia mgr inż. Roman Juszczyk – mogą być znakomitą kwitnącą dekoracją terenów zieleni miejskiej. Autor opisuje najbardziej przydatne w tym celu gatunki, ich pielęgnację oraz inne warunki uzyskania spektakularnej rabaty z roślin „cebulowych”.
To nie wszystkie ciekawostki – zachęcamy się do zapoznania się z treścią całego czasopisma, które można kupić w sklepie Plantpress https://www.plantpress.pl/produkt/szkolkarstwo-3-2021/
Poleca Ilona Sprzączka, z-ca redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”.