Ogrodowe trendy w 2021 r.

Petunie na rabacie
Pandemia koronawirusa wprowadziła zmiany do naszego życia – wiele z nich będzie trwałych. Nie wszystkie jednak są – z punktu widzenia branży ogrodniczej – złe. Na przykład, wiele osób znajdowało spokój i siłę do przetrwania tych trudnych czasów wśród roślin. Ci, którzy dotychczas nie mieli zbyt wiele do czynienia z roślinami, zaczęli swoją przygodę z ogrodnictwem, a ci bardziej doświadczeni – jeszcze bardziej pogłębiali swoją wiedzę, nie bojąc się eksperymentować. Przewiduje się, że w 2021 r. trend ten utrzyma się bez względu na to, czy ogród będzie parapetem czy hektarową działką.

Justine Guidry wymienia na portalu www.gardendesign.com kilka wiodących tematów, które będą najbardziej widoczne w tym roku w ogrodach.
Ogrodnictwo – nowy sposób na życie
Ogrodnictwo stało się niezwykle popularną formą spędzania czasu. Trendowi temu poddali się nawet dotychczasowi sceptycy, dla których „grzebanie w ziemi” i pielęgnacja roślin były niezrozumiałe. Mniej doświadczeni ogrodnicy będą tym tematem ponownie zainteresowani w tym roku, ale trzeba im w tym pomóc, np. dzieląc się gotowymi rozwiązaniami czy prostymi projektami, które ułatwią stworzenie amatorom ogrodnictwa własnych oaz zieleni. Ta grupa odbiorców wymaga wciąż edukowania – warto zadbać o przygotowanie ulotek dotyczących podstawowych informacji o podłożu, nawozach, szkodnikach i chorobach. Jest to jednocześnie dość ambitna grupa osób, która z każdej porażki potrafi wyciągnąć odpowiednią lekcję.

Rośliny ozdobne z warzywami

Ogrodnictwo zrównoważone
Ruch ten sukcesywnie zyskuje na popularności – właściciele ogrodów coraz częściej szukają informacji o tym, jak mogą uprawiać rośliny i utrzymać ogrody metodami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Są zainteresowani sposobami oszczędzania wody, uprawą roślin tolerancyjnych wobec suszy, zbieraniem deszczówki, kompostownikami, ściółkowaniem upraw oraz sadzeniem tych gatunków krzewów i drzew, które są nie tylko piękne, ale dają też schronienie dla zwierząt i ptaków, a ich owoce mogą być źródłem pokarmu.

Ogród przyjazny owadom zapylającym

Bioróżnorodność

Szukanie własnego sposobu na ogród
W minionym sezonie wiele zapomnianych przez właścicieli miejsc przekształcono w przyjazne zielone „oazy”. I dowiedziono, że nie potrzeba na nie dużej powierzchni, bo nawet posiadacze tylko balkonu, tarasu czy choćby parapetu potrafili urządzić na nich swoje „ogrody”. Ten trend będzie się umacniał, dlatego warto podtrzymać zainteresowanie odbiorców i udzielać im ważnych wskazówek, dzięki którym przekonają się, że niemal w każdym miejscu można stworzyć przytulne miejsce z roślinami.
Żywność z własnego ogródka
Gdy w ubiegłym roku okazało się, że najbezpieczniejsze miejsce do życia to własny dom i jego otoczenie, ludzie na ogromną skalę zaczęli interesować się uprawą warzyw i owoców na choćby najmniejszym skrawku ziemi czy nawet w doniczkach. Trend ten będzie widoczny także w tym roku, dlatego warto informować odbiorców np. o najlepszych odmianach do uprawy w pojemnikach (wymagające niewiele przestrzeni, a jednocześnie plenne) czy o możliwości komponowania w ogrodach warzyw z roślinami ozdobnymi.

Pomidory w doniczkachTruskawki w doniczce

Zioła w doniczkach

Pojemniki – sposób na ogród na ograniczonej powierzchni
Uprawa roślin w pojemnikach balkonowo-tarasowych nabiera znaczenia. Amatorzy ogrodnictwa są też coraz bardziej kreatywni, tworząc niebanalne kompozycje z roślin sezonowych, bylin czy nawet krzewów. Przewiduje się, że w tym roku wzrośnie zainteresowanie gatunkami kojarzącymi się z egzotyką, np. kaladium, kanną, kolokazją; małymi drzewkami przydatnymi do takiej uprawy, np. klonami palmowymi, mirtami oraz owocowymi – karłowymi odmianami czereśni czy wiśni oraz krzewami (m.in. hortensjami, forsycją, tawułą, krzewuszką – odmianami o zwartym pokroju).

Kompozycja w pojemnikuKompozycja w pojemniku1

Kompozycja w pojemniku2Kompozycja w pojemniku3
Jeden kolor nie musi być nudny
Jeśli komuś podoba się szczególnie jeden kolor – czemu nie stworzyć ogrodu właśnie z nim w roli głównej? Specjaliści przekonują, że ogród monochromatyczny nie musi być nudny. Można zacząć od próbnego nasadzenia na mniejszym skrawku ziemi, a dopiero potem wprowadzić pomysł na większą powierzchnię. Równie atrakcyjna może być kompozycja z roślin o ozdobnych liściach – nawet, jeśli są one „tylko” w różnych odcieniach zieleni.

Ogród biało-różowy
Pozwól dziecku odkrywać ogród
Odkąd dzieci także spędzają więcej czasu w domu z powodu zamkniętych szkół, rodzice szukają sposobów, aby zachęcić je do częstszego wychodzenia z domów. Wśród licznych zalet przebywania na wolnym powietrzu warto wspomnieć, że spędzanie czasu w ogrodzie sprzyja rozwojowi dzieci. Warto zaopatrzyć małych ogrodników w dedykowany im sprzęt i wydzielić im kawałek ogródka, w którym będą mogli podejmować próby uprawy roślin. Zauważono, że dzieci chętniej zjadają warzywa, które same wyhodowały. Nie zapominajmy o roślinach wabiących np. motyle – lekcja przyrody na własnym podwórku może być naprawdę wartościowa!

Dziecko w ogrodzie1

Dziecko w ogrodzie

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPaszportyzacja polskiej żywności
Następny artykułKonferencja Ochrony Roślin już 10 lutego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.