Lawendowe pola

Popularność lawendy (Lavandula sp.) rośnie z roku na rok. Najczęściej uprawiana jest jako ozdoba rabat, balkonów i tarasów, jednak widać też wyraźnie większe zainteresowanie tą rośliną w celu jej szerszego wykorzystania. W całej Polsce powstają bowiem coraz częściej plantacje lawendy, oferujące liczne produkty wykorzystujące zalety tej rośliny.

Anna Skwarek z Nowego Pożogu koło Puław fascynację lawendą przekuła we własną plantację La’Lawenda dwa lata temu. Początkowo zagospodarowała razem z mężem Piotrem ok. 0,5-hektarowy kawałek pola, na którym posadzono kilka odmian lawendy wąskolistnej (L. angustifolia). Wiosną 2019 r. nasadzenia powiększono – w dwunastu 300-metrowych rzędach posadzono odmiany lawendy pośredniej (L. x intermedia). W sumie plantacja La’ Lawenda ma obecnie ok. 1 ha.

Anna i Piotr Skwarek, właściciele plantacji lawendy La’Lawenda fot. I. Sprzączka

Wśród uprawianych w Nowym Pożogu odmian lawendy wąskolistnej można znaleźć m.in. ‘Hidcote Blue’, ‘Munstead’, ‘Beate’, ‘Siesta’ i ‘Silver Mist’. Poszczególne odmiany mają swoje wady i zalety, ale przy tak szerokim wykorzystaniu tych roślin dla każdej znajdzie się miejsce. Obecnie największą powierzchnię zajmują odmiany lawendy pośredniej – Platinum Nico™ i 'Grosso’. Odmiany te, mimo niższej odporności na mróz niż w wypadku lawendy wąskolistnej (choć w ostatnich latach nie odnotowano problemów z ich zimowaniem), są ponadto bezproblemowe w uprawie i rosną zdrowo. Z odmiany Platinum Nico™ uzyskujemy najdłuższe bukiety, nawet 60-centymetrowe, kwiatostany są węższe i mniej gęste, niż u odmian lawendy wąskolistnej, ale za to długie (mogą mieć nawet 9–10 cm) i niezwykle przydatne w rękodzielnictwie – zarówno w stanie świeżym, jak i zasuszone – wyjaśniła pani Anna.

Podstawową odmianą na plantacji jest Platinum Nico™ lawendy pośredniej fot. I. Sprzączka Lawenda pośrednia ‘Grosso’ fot. I. Sprzączka

Wśród lawendowych produktów oferowanych w gospodarstwie La’Lawenda można znaleźć: bukiety, wianki, wrzeciona (kwiatostany lawendy zamknięte w pędach tych roślin, przeplatanych ozdobną wstążką), hydrolaty i olejki (pozyskiwane w alembiku miedzianym przez destylację parą wodną), susz – do różnego zastosowania, również kulinarnego, woreczki wypełnione kwiatami lawendy, w planach jest też uruchomienie domowej produkcji mydełek z dodatkiem olejku lawendowego. Dodatkowo lawendowe pole w Nowym Pożogu jest coraz chętniej wykorzystywane na sesje zdjęciowe – przyjeżdżają tu m.in. młode pary, rodziny z dziećmi, kobiety w ciąży, które decydują się na uwiecznienie ważnych chwil w swoim życiu na tle kwitnącej lawendy.

W Nowym Pożogu przygotowuje się m.in. wianki z lawendy fot. I. Sprzączka

Mikołaj Jackowski jest z wykształcenia architektem krajobrazu. Po ukończeniu studiów przez wiele lat pracował w tym zawodzie i – jak wspomina – zawsze w projektach ogrodów przydomowych i innych nasadzeniach uwzględniał duże ilości lawendy. Roślina ta fascynowała go do tego stopnia, że zaczął szukać informacji o jej szerszym wykorzystaniu. W 2015 r. na polu w Kiełczewicach Dolnych koło Lublina posadził pierwszą próbną partię lawendy, która dała początek plantacji Lawendowe Wzgórze.

Mikołaj Jackowski prowadzi plantację Lawendowe Wzgórze w Kiełczewicach Dolnych koło Lublina fot. I. Sprzączka Plantacja Lawendowe Wzgórze zajmuje niemal 1 ha fot. I. Sprzączka

Początkowo testował różne odmiany lawendy wąskolistnej, z której najlepsza wydała się ‘Hidcote Blue’. Jednak gdy wprowadzono na rynek odmianę Platinum Nico™ lawendy pośredniej, od razu znalazł dla niej miejsce. Po kilku latach doświadczeń z tą odmianą potwierdzam, że jest ona rewelacyjna – stwierdził M. Jackowski. Plantacja zajmuje obecnie powierzchnię prawie 1 ha, posadzono na niej 7000 roślin – głównie właśnie odmianę Platinum Nico™ (jej niewielkim uzupełnieniem – ze względu na ciemniejsze i grubsze kwiatostany – jest ‘Hidcote Blue’). Zdaniem M. Jackowskiego znakomicie radzi sobie ona w polskich warunkach, nie obumiera zimą (utrzymuje srebrzystozielone ulistnienie) i szybko wznawia wzrost wiosną.

Lawenda pośrednia Platinum Nico™ tworzy liczne pędy kwiatostanowe fot. I. Sprzączka

W asortymencie Lawendowego Wzgórza można znaleźć woreczki zapachowe, hydrolat i olejek lawendowy (uzyskiwane w miedzianym alembiku), mydła i bukiety. Lawenda wykorzystywana jest też do produkcji syropu. Pan Mikołaj prowadzi również pasiekę, z której pozyskuje miód, m.in. lawendowy. Miejsce to jest też częstym tłem zdjęć plenerowych.

Świeże bukiety lawendy fot. I. Sprzączka Wyroby z lawendy fot. I. Sprzączka

Jest to fragment artykułu, który ukaże się w dwumiesięczniku „Szkółkarstwo” 4/2020. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego https://www.plantpress.pl/

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKonsumpcja warzyw i owoców w lipcu 2020 r.
Następny artykułPremierowe odmiany pelargonii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.