Firma jest właścicielem jabłoni marek MelaPiù® i Modì®. Od dziesięcioleci jest zaangażowana w programy i konsorcja firm handlowych promujących markowe owoce włoskiego pochodzenia. I tak Cosorzio Pera ma za zadanie ochronę marki gruszek produkowanych w prowincji Emilia Romagna, podnoszenie poziomu ich produkcji, budowanie i umacnianie u konsumentów przeświadczenia, że właśnie na tym terenie grusze mają najlepsze warunki do wzrostu i owocowania (czytaj: tutejsze gruszki są najlepsze). Program działa od 2002 roku. Podobne cele przyświecają Consorzio Pesca e Nettarina di Romagna (zajmuje się brzoskwiniami i nektarynkami, też od 2002 r.). Markę Made in Blue wprowadziło na włoski rynek kilka znaczących firm ogrodniczych (oprócz sadowników także warzywnicy) w celu promocji włoskich produktów najwyższej jakości na rynkach międzynarodowych. Grupa Mazzoni jest jeszcze członkiem klubu Pink Lady® – produkuje drzewka tej odmiany, prowadzi jej sady, handluje nimi.
Jeden z kompleksów sadów (ok. 80 hektarów, głównie jabłonie, 20 ha grusz) Grupy oglądamy w kolejny słoneczny i gorący dzień sierpnia (temp. powietrza w cieniu ok. 30˚C). W takich warunkach Włosi rozpoczynają właśnie zbiory ‘Gali’ – z początku wydaje nam się, że jabłonie opryskiwano glinką kaolinową lub innymi specyfikami mający zabezpieczyć owoce przez oparzeniami słonecznymi. Okazuje się szybko, że to tylko gruba warstwa kurzu – w regionie od ponad dwóch miesięcy nie padało. Oprócz paskowanej ‘Gali’ (30% nasadzeń) w sadach firmy uprawia się ‘Golden Deliciousa Reidersa’, klony ‘Fuji’ oraz Pink Lady®. Te dwie ostatnie są najczęściej uprawianymi odmianami jabłoni w regionie. Spośród grusz uprawiane przez Grupę są głównie ‘Abate Fetel’ (dojrzewająca w prowincji Emilia Romagna w drugiej połowie sierpnia) i ‘Konferencja’.
Są kwatery tradycyjnie prowadzonych drzew (wysmukłe wrzeciona), ale przeważają te typu Bibaum®. Włoskie dwuprzewodnikowe drzewka rosną w sadach w liczbie 2500 sztuk na hektar, co daje 5000 przewodników. Drzewka sadzi się w rzędzie co 1,2 m , więc co 60 cm jest przymocowywany do drutów pionowy przewodnik. Włosi podkreślają, że takie drzewa pozwalają im prowadzić produktywne sady jabłoni (także grusz) w formie ścian owocowych. Dzięki temu mają dobrze doświetlone owoce, łatwy do nich dostęp – dla cieczy roboczej, podczas przerzedzania mechanicznego, takiegoż cięcia oraz zbioru). W czasach kiepskiej koniunktury zaoszczędzenie na kosztach przerzedzania i zbioru (te czynności stanowią około 60% kosztów robocizny) jest bardzo pomocne dla końcowego bilansu. Maszyny do cięcia mechanicznego koron są tutaj używane latem lub po zbiorach, w zależności od odmiany – na przykład ‘Fuji’ jest tak cięta po zbiorach przypadających na ostatnie dni września.
Firma angażuje znaczące środki na hodowlę nowych odmian różnych gatunków – w Polsce kojarzona jest chyba głównie z atrakcyjnymi nowościami w truskawkach – swoich kreacji wyprowadzanych w ramach Centro Innovazione Varietale oferuje obecnie ponad 20. Są wśród nich odmiany dostosowane do różnych warunków klimatycznych, o różnej reakcji fotoperiodycznej. Według firmy nadają się one do uprawy od regionu Morza Śródziemnego i Atlantyku po Rosję. Aktualna oferta odmian truskawek liczy 33 pozycje, znajdziemy na niej także nasze stare znajome – ‘Sengę Senganę’, ‘Elsantę’, mocno młodsze – ‘Marmolada®CIVMADPVR, ‘Clery’ oraz nowości ‘Aprica’PVR, FlaviaPVR, FlaminaPVR, SybillaPVR. Pierwsza z tych nowości – ‘Aprica’PRV – jest o około 4 dni późniejsza od ‘Clery’, tolerancyjna wobec chorób (zwłaszcza szarej pleśni ), o jasnych, atrakcyjnych owocach deserowych. ‘Flavia’PVR i ‘Flamina’PVR – obie wczesne, nadają się do uprawy na stanowiskach o zmęczonej glebie – także bez fumigacji, ponadto rośliny są oporne wobec mączniaka prawdziwego innych chorób liści. Owoce są słodkie, jasnoczerwone, trwałe, ekstrakt na poziomie 8,7-10° Brix.
Czerwone owoce mają ‘Gaia’PVR (plenna, wzrost umiarkowany, zbiór 2 dni po ‘Gali’, owoce większe od niej, 70-80 procent pokrywa rumieniec, może długo pozostawać na drzewie, przechowuje się podobnie do ‘Gali’, mało podatna na choroby przechowalnicze, kwasowość 4,5 g/l kwasu jabłkowego, 14˚B), ‘Gemini’PVR (bardzo plenna, wzrost umiarkowany, 8 dni po ‘Gali’, owoce większe od niej, zielona barwa zasadnicza, rubinowy rumieniec na prawie całej powierzchni, przechowanie – podobnie jak ‘Gala’, kwasowość 4,8 g/l kwasu jabłkowego, 12,5˚B), ‘Fujion’PVR (umiarkowany wzrost, bardzo plenna, 6 dni przed ‘Fuji’, bez tendencji do przemienności owocowania, intensywny, paskowany rumieniec, owoce słodsze od ‘Fuji’, zbiory bardziej skoncentrowane czasowo, kwasowość 4,7 g/l kwasu jabłkowego, 16˚B).
Żółte jabłka ma ‘Rene’®CIVRENPVR (umiarkowany wzrost, produktywna, nie wymaga przerzedzania, na 50-60 procentach skórki ordzawienia, dojrzewa 7 dni po ‘Gali’, kwasowość około 8 g/l kwasu jabłkowego, 15,5˚B), a zielone – ‘Smeralda’PVR (zwarty pokrój, krótkie pędy boczne, jednolicie zielone owoce, bez widocznych przetchlinek, dojrzewa 30 dni przed ‘Granny Smith’, słodsza od niej, kwasowość 8,2 g/l kwasu jabłkowego, 13,5˚B.
Tekst i fot. Piotr Grel