Obsługa fitosanitarna towarów pochodzenia roślinnego, eksportowanych poza Unię Europejską, stanowi kluczowe zadanie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przesyłki roślin i produktów roślinnych są zaopatrywane w świadectwa fitosanitarne w celu potwierdzenia, że spełniają wymagania fitosanitarne kraju przeznaczenia towaru, w szczególności, że są wolne od organizmów szkodliwych, mających istotne znaczenie dla kraju importującego.
Przed wydaniem każdego świadectwa fitosanitarnego inspektorzy PIORiN przeprowadzają kontrolę fitosanitarną przesyłki. W zależności od rodzaju eksportowanych towarów oraz importowych wymagań fitosanitarnych kraju przeznaczenia, przesyłka zawsze podlega kontroli wizualnej, ponadto może być konieczne pobieranie prób do badań laboratoryjnych. W niektórych przypadkach kontrole są realizowane już na etapie produkcji, np. w trakcie sezonu wegetacyjnego, jeżeli taka kontrola wynika z przepisów fitosanitarnych kraju trzeciego (np. dotyczy to produkcji jabłek eksportowanych do Chin).
Wykres 1. Struktura ilościowa świadectw fitosanitarnych w odniesieniu do asortymentu, wydanych w 2019 r.
Jak zobrazowano na wykresie, największy udział w liczbie kontrolowanych przez PIORiN przesyłek stanowiły świeże owoce, w szczególności jabłka, dla których wydano przeszło 37 tys. świadectw fitosanitarnych. Przesyłki owoców świeżych – jabłek były eksportowane z Polski do 47 państw trzecich w tym m.in. w region Europy Wschodniej, krajów Afryki, Indii, Chin, Wietnamu i Tajlandii. Tonaż wyeksportowanych w 2019 roku jabłek wyniósł 570 tys. ton i wzrósł o przeszło 57% w porównaniu do 2018 roku, kiedy wyeksportowano 363 tys. ton tych owoców.
Do towarów pochodzenia roślinnego, eksportowanych z Polski, o istotnym udziale w liczbie certyfikowanych przez PIORiN przesyłek, należy zaliczyć również zboża, głównie pszenicę konsumpcyjną, mączkę ziemniaczaną, materiał rozmnożeniowy roślin sadowniczych oraz ozdobnych.
Źródło: PIORiN