Strażnik zalanej wioski
Gatunek: Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris)
Wiek: 350 lat
Region: Chudobín, region Vysočina, Republika Czeska
Ta sosna z Chudobína rośnie na skalistym cyplu zapory Vír. Nazwa sosny nawiązuje do zalanej wsi Chudobín, która przestała istnieć z powodu budowy zapory. Według legendy opowiadanej przez mieszkańców, diabeł siedział w nocy pod sosną i grał na skrzypcach. Jednak jest znacznie bardziej prawdopodobne, że słyszeli silny wiatr wiejący nad doliną. Ta sosna jest nie tylko ważnym punktem orientacyjnym, ale także imponującym świadectwem jej wysokiej odporności na zmiany klimatu i wpływ działalności człowieka.
Sosna zwyczajna – strażnik zalanej wioski fot. www.treeoftheyear.orgMiłorząb z Daruvar
Gatunek: Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba)
Wiek: 242 lata
Region: Daruvar, okręg Bjelovar-Bilogora, Republika Chorwacji
Jestem Miłorząb z Daruvar. Przez wieki dorastałem przy zamku wraz z moim miastem. Wzywam ludzi, aby rozłożyli ręce i przytulili się do mojego pnia. Wyciągam ramiona do dzieci, żeby się pobawiły i wspięły na mój pień. Mam rajskie imię Adam. Codziennie piszę nowe strony tej historii o interakcji między naturą a ludźmi. Pozwól, że powiem ci mój sekret. Nie jestem sam. Obok mnie jest Ewa. Od wieków świętujemy miłość i życie w Daruvar. Ze swojego cienia Ewa przesyła wszystkie pochlebne komplementy mojej męskiej, oszałamiającej urodzie. Uściski.
Samotna topola
Gatunek: Topola laurolistna (Populus laurifolia)
Wiek: 103 lata
Region: wieś Har-Buluk, dystrykt Tselinny, Kałmycja, Rosja
Wedle legendy topola ta została posadzona na początku XX wieku przez mnicha buddyjskiego. Przywiózł on nasiona z Tybetu z odbytej pielgrzymki. Mnich włożył nasiona do laski podróżnej i zakopał je na szczycie wzgórza na stepie. Topola wyrosła na gigantyczne drzewo z rozłożystymi gałęziami rzucającymi głęboki cień. Podróżni strudzeni długą jazdą konną zatrzymywali się tutaj na odpoczynek i zwracali się do topoli z prośbami. Drzewo zaś spełniało je. „Samotna topola” uważana jest za świątynię w Kałmucji.
Samotna topola z Kałmucji fot. www.treeoftheyear.orgNa podstawie www.treeoftheyear.org