O roślinach w miastach

Bieżący numer „Szkółkarstwa”, pierwszy w 2020 r., oddaliśmy w Państwa ręce ze zmianami.

Pożegnaliśmy się w nim z działem szkółkarstwa roślin sadowniczych, którego dotychczasową tematyką zajmą się obecnie inne czasopisma naszego wydawnictwa, skierowane do profesjonalnych sadowników: „Miesięcznik Praktycznego Sadownictwa SAD”, „Truskawka, malina, jagody” czy „Czereśnia”. W „Szkółkarstwie” postaramy się pozostawić jednak tematykę roślin owocowych, produkowanych z przeznaczeniem do wykorzystania amatorskiego, a takim materiałem coraz częściej interesują się posiadacze ogrodów, a nawet tylko balkonów i tarasów.
Lukę po szkółkarstwie sadowniczym wypełnimy nowym działem, który nazwaliśmy: „Rośliny w miastach”. Na znaczenie zieleni miejskiej w ostatnich latach coraz bardziej zwracają uwagę naukowcy i mieszkańcy aglomeracji, w których najszybciej dają o sobie znać zmiany, zarówno klimatyczne, jak i te, wywołane naszą, ludzką działalnością. Coraz bardziej upalne i suche lata sprawiają, że tereny miejskie stają się mniej przyjazne mieszkańcom. Nawet bez badań naukowych łatwo odczuć różnicę między lipcowym spacerem ulicą pod okapem koron drzew a nagrzaną, pozbawioną zieleni aleją (doświadczenia wskazują na różnice temperatury rzędu kilku stopni Celsjusza). Badania naukowe dowodzą także olbrzymiego znaczenia roślin w walce z zanieczyszczonym powietrzem, według niektórych danych będącym przyczyną 5% zgonów ludzi. Informacje takie powodują, że świadomość korzyści z roślin w miastach staje się coraz bardziej powszechna i medialna.
W bieżącym numerze „Szkółkarstwa” polecamy też liczne artykuły, m.in. dr. inż. Adama Marosza z cyklu „Drzewa w miastach i przy drogach”, tym razem poświęcony ozdobnym wiśniom, czeremchom i czereśniom. O nieczęsto spotykanych, a wartych zainteresowania odmianach jałowca pospolitego pisze Andrzej Kujawa, właściciel szkółki Bąblin. Znajdziecie Państwo również ciekawe informacje z Niemiec na temat podłoży beztorfowych w produkcji różaneczników, artykuły dotyczące najnowszych odmian piwonii czy uprawy ciemierników w doniczkach. Poza tym, tradycyjnie już, zamieszczamy w „Szkółkarstwie” reportaż ze szkółki, opisy wartych uwagi bylin, krzewów i drzew oraz ciekawostki ze szkółkarskiego świata targów i wystaw.

Poleca Wojciech Górka, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego:

https://www.plantpress.pl/produkt/szkolkarstwo-1-2020/

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułInternauci wybrali najlepsze produkty
Następny artykułSeminarium poświęcone pamięci prof. dr hab. Tadeusza Wojtaszka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.