Pożegnaliśmy się w nim z działem szkółkarstwa roślin sadowniczych, którego dotychczasową tematyką zajmą się obecnie inne czasopisma naszego wydawnictwa, skierowane do profesjonalnych sadowników: „Miesięcznik Praktycznego Sadownictwa SAD”, „Truskawka, malina, jagody” czy „Czereśnia”. W „Szkółkarstwie” postaramy się pozostawić jednak tematykę roślin owocowych, produkowanych z przeznaczeniem do wykorzystania amatorskiego, a takim materiałem coraz częściej interesują się posiadacze ogrodów, a nawet tylko balkonów i tarasów.
Lukę po szkółkarstwie sadowniczym wypełnimy nowym działem, który nazwaliśmy: „Rośliny w miastach”. Na znaczenie zieleni miejskiej w ostatnich latach coraz bardziej zwracają uwagę naukowcy i mieszkańcy aglomeracji, w których najszybciej dają o sobie znać zmiany, zarówno klimatyczne, jak i te, wywołane naszą, ludzką działalnością. Coraz bardziej upalne i suche lata sprawiają, że tereny miejskie stają się mniej przyjazne mieszkańcom. Nawet bez badań naukowych łatwo odczuć różnicę między lipcowym spacerem ulicą pod okapem koron drzew a nagrzaną, pozbawioną zieleni aleją (doświadczenia wskazują na różnice temperatury rzędu kilku stopni Celsjusza). Badania naukowe dowodzą także olbrzymiego znaczenia roślin w walce z zanieczyszczonym powietrzem, według niektórych danych będącym przyczyną 5% zgonów ludzi. Informacje takie powodują, że świadomość korzyści z roślin w miastach staje się coraz bardziej powszechna i medialna.
W bieżącym numerze „Szkółkarstwa” polecamy też liczne artykuły, m.in. dr. inż. Adama Marosza z cyklu „Drzewa w miastach i przy drogach”, tym razem poświęcony ozdobnym wiśniom, czeremchom i czereśniom. O nieczęsto spotykanych, a wartych zainteresowania odmianach jałowca pospolitego pisze Andrzej Kujawa, właściciel szkółki Bąblin. Znajdziecie Państwo również ciekawe informacje z Niemiec na temat podłoży beztorfowych w produkcji różaneczników, artykuły dotyczące najnowszych odmian piwonii czy uprawy ciemierników w doniczkach. Poza tym, tradycyjnie już, zamieszczamy w „Szkółkarstwie” reportaż ze szkółki, opisy wartych uwagi bylin, krzewów i drzew oraz ciekawostki ze szkółkarskiego świata targów i wystaw.
Poleca Wojciech Górka, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”.
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego:
https://www.plantpress.pl/produkt/szkolkarstwo-1-2020/