Mazowsze silnie zagrożone suszą rolniczą i hydrologiczną

Ponad 57% powierzchni woj. mazowieckiego, mieści się w pasie o ekstremalnym i silnym zagrożeniu występowaniem suszy rolniczej. Jednocześnie w mazowieckich rzekach, jeziorach i zbiornikach aż blisko 30% obszaru ma stwierdzony silny stopień zagrożenia suszą hydrologiczną.

O skali zjawiska i skutkach jakie niesie ze sobą susza hydrologiczna mogliśmy się przekonać w roku ubiegłym, kiedy na Wiśle notowano rekordowo niskie przepływy.

Zasoby wodne regionu mazowieckiego są intensywnie eksploatowane pod względem użytkowania – bardzo intensywny stopień wykorzystania dyspozycyjnych zasobów wód rzecznych dotyczy ponad 73% zlewni regionu. Wykorzystanie dyspozycyjnych zasobów wód podziemnych jest na poziomie 18,5%. W warunkach suszy ilość zasobów maleje a zatem skala problemu z dostępnością wody rośnie.

Śnieg i jego brak

Ważnym aspektem przeciwdziałania skutkom suszy jest także zapewnienie dobrej odnawialności zasobów wód podziemnych, zapewnienie warunków do retencji wody by opad deszczu lub śniegu mógł zasilić rzeki i wody podziemne.
W naszym klimacie najbardziej widoczną oznaką zimy są opady śniegu. Z wieloletnich analiz wynika, że są one coraz mniejsze. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w tym roku w styczniu w Warszawie odnotowano rekord bezśnieżnej zimy. Śnieg spadł dopiero 29 stycznia – poprzednio najpóźniej pokrywa śnieżna pojawiła się w stolicy 24 stycznia w roku 2007. Do końca stycznia tego roku śnieg pokrywał krótko zaledwie 1/3 powierzchni kraju, podczas gdy dla podtrzymania wilgotności gleby koniecznej dla właściwego wzrostu roślin uprawnych, śnieg powinien zalegać dłużej, do tego na co najmniej połowie terytorium Polski. Do tego rekordowo niskie są opady deszczu.

Susza wynikiem zmian klimatu

Eksperci z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie są pewni, że to coraz silniej zarysowująca się tendencja związana ze zmianami klimatu. W ciągu ostatnich 5 lat mieliśmy aż 3 lata z suszą, która za każdym razem występowała we wszystkich typach (rolnicza, hydrologiczna, hydrogeologiczna).

Susze obejmują przy tym coraz większy obszar kraju i są coraz bardziej dotkliwe pod względem wywoływanych skutków!!!

Źródło: stopsuszy.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSukces konsorcjum z udziałem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
Następny artykułCięcie zimowe. Dniówki – stawki w górę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.