Wawrzyny szlachetne oferowane są w firmie Laurica Plants w dużym asortymencie – w różnych wieku (od dwu- do stuletnich okazów) i kształcie roślin (w formie piramid, kul – także na pniu, spiral, kolumn, serc oraz o splecionych pniach), o odmiennym przeznaczeniu.
Okazy wawrzynów o spiralnie skręconych pniach fot. I. Sprzączka Sześcioletnie drzewko laurowe w formie piennej fot. I. SprzączkaCałe gospodarstwo ma powierzchnię 20 ha, z czego połowa przeznaczona jest na kontenerownię i uprawy polowe, a 2 ha – na nieogrzewane szklarnie. Pozostałą powierzchnię zajmują np. rośliny uprawiane w doniczkach, które zagłębione są w ziemi.
Cały, bardzo pracochłonny cykl produkcji wawrzynów szlachetnych, odbywa się na miejscu w gospodarstwie. Rośliny te rozmnaża się przez sadzonki. Okazy takie rosną wprawdzie wolniej niż uzyskane z nasion, ale mają większe, ładniejszego kształtu oraz bardziej aromatyczne liście. W czasie pierwszych lat produkcji wielokrotnie przeprowadza się selekcję roślin, typującą je do dalszej uprawy – w formie krzaczastej lub piennej.
Wymagającą czasu i cierpliwości czynnością jest przycinanie wawrzynów (zwykle ręczne), które przeprowadza się dwa razy w ciągu roku (latem i zimą).
Zdecydowana większość wawrzynów uprawiana jest w firmie w Jabbeke kilka lat zanim trafi do odbiorców końcowych. Jedynie część młodych okazów (jednorocznych i dwuletnich) kieruje się do handlu detalicznego jako niewielkie rośliny o przeznaczeniu kulinarnym – do uprawy na parapecie kuchennym lub sezonowo na balkonie bądź tarasie.
Największym importerem wawrzynów z tego gospodarstwa jest Wielka Brytania, ponadto rośliny te kupują m.in. Niemcy, Holendrzy, Francuzi, Austriacy, Irlandczycy oraz Duńczycy. Kilka lat temu powstała firma-córka – Lauretum, która promuje wawrzyny szlachetne w inny sposób. Pod tą nazwą kryje się m.in. bogata kolekcja najstarszych w Europie laurów – okazów o imponujących wymiarach. Na terenie Lauretum zbudowano też elegancki budynek z oranżerią, który wynajmowany jest na różnego rodzaju imprezy. Często na wydarzenia te (ale i na wiele imprez zewnętrznych, których organizatorom zależy na szykownej oprawie roślinnej) wypożyczane są też duże okazy wawrzynów. Drzewa te zdobią też wiele królewskich zamków i pałaców czy wejścia do ekskluzywnych butików. Do budynku przylega gustowny ogród, w którym główną rolę odgrywają formowane wawrzyny. Pomysłowym posunięciem marketingowym jest oferowanie pod marką Lauretum produktów, do których wytworzenia użyto liści laurowych, m.in. kosmetyków, świec.
Zachęcamy do przeczytania całego artykułu o produkcji wawrzynów w tej firmie, który ukazał się w „Szkółkarstwie” 6/2019.
W jakiej cenie jest drzewko laurowe na pniu