Czy polskie jabłka przebiją się przez Chiński Mur?

Chiny oszałamiają liczbami nie tylko w ilości mieszkańców – także w sadownictwie. Sady jabłoniowe zajmują prawie 2,3 miliona hektarów (w Polsce 176 tysięcy hektarów), a w poprzednim sezonie Chińczycy zebrali ponad 41 milionów ton jabłek (cała Unia Europejska produkuje 12 milionów).

Do tego eksport jabłek jest także największy na świecie 1,3 miliona ton. Jedna liczba nie pasuje do tych milionowych danych – chiński import jabłek bo szacuje się go na 70 000 (słownie siedemdziesiąt tysięcy) ton – tyle co łącznie w 2017 roku wysłaliśmy z Polski do Czech i na Litwę. Pozostaje pytanie czy warto walczyć o ten rynek skoro to tylko 70 tysięcy ton – zdecydowanie tak. Bo czemu firmy z USA, Nowej Zelandii czy Chile walczą o każdy kontener wysłanych tam jabłek? Odpowiedz jest prosta – Chińczycy traktują jabłka z importu jako towar premium – i za taki są gotowi zapłacić dużo więcej. Ale też takie jabłka premium wysyłają eksporterzy np. z USA czy Nowej Zelandii.

W 2017 roku (według amerykańskich analityków) średnia cena polskich jabłek wysłanych do Chin wynosiła tylko 905$, chilijskie jabłka kupowano średnio po 1319$, amerykańskie jabłka kosztowały 1539$, a rekordową cenę osiągnęły owoce z Nowej Zelandii za które płacono 2135$!. Te trzy kraje dostarczyły w ponad 90% zaimportowanych do Chin jabłek, z Polski wysłano tylko/aż 1130 ton. W tym sezonie z powodu olbrzymich strat w chińskich sadach import zwiększy się co najmniej o 10% a ceny ciągle rosną – obecnie lokalne Fuji jest droższe o 50% w porównaniu do zeszłego roku.

Już najbliższą środę i czwartek (13-14 lutego 2019) podczas 15 konferencji MTAS Fruit Pro będziemy dyskutować także na temat Chin, postaramy się w trakcie prezentacji przedstawić jak wygląda faktycznie chińskie sadownictwo i z kim przychodzi nam tam konkurować. O Chinach podobnie jak o innych nowych rynkach porozmawiamy także panelu dyskusyjnym wraz z ekspertami Indii, Anglii i Polski.

Zapraszamy na 15 konferencję sadowniczą MTAS FruitPro, żeby porozmawiać o wyzwaniach tego sezonu – 13-14 lutego 2019 obok Tragów Horti-Tech w Kielcach. Szczegółowy program na stronie https://www.fruitpro.pl/

AP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRośliny doniczkowe na fali
Następny artykułCzerwone kiwi wygrywa FRUIT LOGISTICA Innovation Award 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.