W 2018 r. w Unii Europejskiej wyprodukowano 47 mln ton owoców i 56 mln ton warzyw. Około 42% tej ilości pochodziło z dwóch krajów: Hiszpanii i Włoch. Kraje europejskie wyeksportowały w 2018 r. 2,47 mln ton jabłek i blisko 2,64 mln ton pomarańczy. Europejskie zbiory owoców w 2018 r. wzrosły o około 9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Plony warzyw w UE spadły o około 7%. Nastąpił znaczny spadek plonów cebuli, marchwi i ziemniaków. Z drugiej strony wzrosły zbiory cukinii i innych gatunków ciepłolubnych. Istotnie wzrosła również produkcja szklarniowa.
Pierwsze miejsce na liście zakupów w gospodarstwach domowych większości krajów UE jabłka zajmują pierwsze miejsce, a pomidory znalazły się na szczycie tej listy w kategorii warzyw. W 2018 roku najpopularniejszymi owocami w Niemczech i Wielkiej Brytanii były jednak banany. Niemieckie spożycie warzyw – zwłaszcza pomidorów – jest zgodne z europejskim trendem, natomiast w Wielkiej Brytanii, liderem wśród najczęściej spożywanych warzyw jest marchew.
Nikt nie wie dokładnie, co przyniesie nadchodzący Brexit. Według statystyk produkcja owoców i warzyw w Wielkiej Brytanii wynosi mniej niż 2,5 miliona ton, podczas gdy około 6,5 miliona ton jest importowanych. brytyjski eksport świeżych produktów – 0,3 miliona ton – jest znikomy. Tylko 16% owoców spożywanych w Wielkiej Brytanii jest produkowanych na Wyspach.
Niemcy są zdecydowanie wiodącym rynkiem importowym w UE. W 2018 r. kraj ten sprowadził 5,3 mln ton owoców i 3,2 mln ton warzyw. Przy wskaźniku samowystarczalności wynoszącym 38% dla warzyw i 15% dla owoców, Niemcy są w dużym stopniu uzależnione od importu.
PG