Na plantacjach nienawadnianych cebula nie miała szansy dorosnąć, a na nawadnianych – przyrosty były lepsze, ale za to niebezpieczne były infekcje bakteryjne i grzybowe, które w warunkach wysokiej temperatury postępowały dość gwałtownie.
W czasie przechowywania na cebuli mogą rozwijać się m.in. bakteriozy. Infekcja zachodzi w szerokim zakresie temperatur wynoszącym od 4 do 27°C i wysokiej wilgotności względnej powietrza. Druga częsta przyczyna gnicia cebul to fuzaryjna zgnilizna cebuli. Może się ona uwidocznić w przechowalni w postaci gnicia cebuli od piętki. Infekcja może zachodzić w temperaturze 13 – 30°C. W przypadku obu chorób nie ma jednej skutecznej metody zwalczania.
Należy unikać uprawy cebuli w monokulturze, wybierać stanowiska sprzyjające uprawie. W trakcie wegetacji prowadzić skuteczną ochronę przed patogenami oraz optymalne nawożenie, żeby do minimum ograniczyć czynniki wywołujące stres roślin. Równie ważne jest przechowywanie cebuli w optymalnych warunkach tzn. odpowiednio dosuszonej w temperaturze 0 – 1°C i wilgotności względnej powietrza w zakresie 65 – 70%.
Należy pamiętać, że patogeny często zimują na resztkach roślin, dlatego w przypadku wystąpienia problemów należy nie wyrzucać ich na stanowiskach, na których planuje się uprawę cebuli w kolejnym sezonie.
Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska
WarzywaPolecamy również:
Konferencja cebulowa w Tylicach