Spotkanie inaugurujące projekt „Dynamiczne ściółkowanie gleby i stosowanie recyklingowanych ulepszaczy glebowych w celu zwiększenia różnorodności biologicznej, odporności i zrównoważonego rozwoju intensywnych, ekologicznych sadów owocowych i winnic” - DOMINO, który będzie wspierał sektor rolnictwa ekologicznego w Polsce i UE odbyło się w piątek, 26 października 2018 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.
Otwarcia dokonała profesor dr hab. Małgorzata Korbin, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa wraz z mgr. Michałem Rzytkim, dyrektorem Departamentu Promocji i Jakości Żywności MRiRW. Koordynatorami projektu w Polsce są dr hab. Eligio Malusa (prof. IO) oraz dr Małgorzata Tartanus z Instytutu Ogrodnictwa.
fot. 1. Małgorzata Korbin
fot. 2. Michał Rzytki
W spotkaniu licznie udział wzięli przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron z całego kraju (jednostek certyfikujących, stowarzyszeń producentów, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, branżowych jednostek naukowych, sadownicy i producenci warzyw). Celem spotkania było podniesienie świadomości na temat znaczenia rolnictwa ekologicznego w rozwoju polskiego rolnictwa i przedstawienia innowacji związanych z ekologiczną produkcją sadowniczą, które zostaną opracowane w ramach projektu. Działania projektu będą dotyczyć: a) wprowadzenia uprawy współrzędnej: rośliny jadalne, rośliny odstraszające szkodniki, wielocelowe jako „żywa ściółka” w rzędzie; b) wprowadzenia nowych nawozów lokalnie dostępnych (materiały organiczne z recyklingu, np. komposty, produkty uboczne z biogazowi, itp.) oraz „żywe ściółki” (rośliny strączkowe) w międzyrzędziach; c) stosowania nowej strategii do ochrony upraw przed szkodnikami i patogenami.
fot. 3. Eligio Malusa
fot. 4. Małgorzata Tartanus
Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń między rolnikami a innymi zainteresowanymi stronami, a kilku z nich przedstawiło problemy, które ograniczają produkcję ekologiczną w Polsce oraz swoje pomysły na ich rozwiązanie.
Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu CoreOrganic Cofound Plus (program ERANET UE) na kwotę około 1 000 000 EUR i realizowany przez Instytut Ogrodnictwa we współpracy z dwunastoma partnerami z Włoch, Niemiec, Francji, Szwajcarii oraz Bułgarii (jednostki naukowe, stowarzyszenia producentów i firmy doradcze).
Dorota Łabanowska-Bury
fot. 1-5 D. Łabanowska-Bury