Odstraszanie ptaków dźwiękiem

Największymi szkodnikami plantacji w okresie dojrzewania owoców są ptaki. Szkody najczęściej powodują szpaki i kwiczoły, choć nierzadko na plantacjach goszczą także gołębie i wrony, a w rejonach nadmorskich – mewy. Ochrona przed ptakami polega na zabezpieczaniu krzewów przez blokowanie do nich dostępu. Dość skuteczne w płoszeniu ptactwa jest zastosowanie metody dźwiękowej.

Najczęściej spotykane na rynku systemy dźwiękowe mają za zadanie naśladować odgłosy wydawane przez atakujące ptaki drapieżne: orły, sokoły czy jastrzębie, i płoszyć nalatujące osobniki innych gatunków. Dodatkowo dużą zaletą urządzeń dźwiękowych tego typu jest możliwość wgrania odgłosów atakowanego przez drapieżnika (nękanego) ptaka. Dzięki takiemu zabiegowi inne ptaki z gatunku nie zbliżają się do miejsca potencjalnego zagrożenia. Metoda dźwiękowa jest stosunkowo tania.

Jedna z popularnych na rynku marek biosonicznych odstraszaczy na ptaki to Bird Gard, a wśród urządzeń tego amerykańskiego producenta jest już kilka modeli różniących się wielkością, liczbą wzmacniaczy i głośników. Należy je dobierać w zależności od chronionej przed ptakami powierzchni. W ofercie Bird Gard (wyłączny importer na rynek polski: firma Bird Control) są Bird Gard Pro Plus oraz Bird Gard Super Pro, a także Bird Gard Super Pro Amp (zabezpiecza nawet 16 ha nasadzeń). Wszystkie te urządzenia są przeznaczone do ochrony upraw przed gołębiami, szpakami, mewami, dzięciołami, gawronami, wróblami i powodowanymi przez te ptaki szkodami. Jak podaje producent, odstraszacz Bird Gard Pro posiada rozbudowany panel sterowania, który umożliwia ustawienie: godzin działania, trybu pracy, częstotliwości wydawanych dźwięków, gatunków ptaków oraz losowego działania. Dodatkowo urządzenie posiada regulację głośności i jest odporne na warunki atmosferyczne (może być zamontowane na terenach otwartych).

Urządzenie soniczne zamontowane w uprawie borówki wysokiej…

… i głośnik

Odmianą systemu dźwiękowego jest tzw. ultradźwiękowa metoda odstraszania ptaków, która działa na ich układ słuchu i nerwowy (ultradźwięki stwarzają niekorzystne warunki do przebywania i lotu ptaków w danym miejscu, przez co wzrasta prawdopodobieństwo ich przeniesienia się i przepłoszenia). Urządzenia takie emitują bardzo intensywne fale ultradźwiękowe i pracują na zmiennej częstotliwości (nie powodują zakłóceń działania urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, w tym odbiorników telewizyjnych, radiowych, elektronicznych urządzeń alarmowych, czujników dymu i ognia). Odstraszacze ultradźwiękowe płoszą takie ptaki, jak: gołębie, wróble, szpaki, wrony, kruki, jaskółki, sroki, kawki.

Jednym z odstraszaczy ptaków wykorzystującym fale ultradźwiękowe dostępnym na krajowym rynku jest BirdAway. Detektor ruchu w tym urządzeniu (na podczerwień) uaktywnia się tylko wtedy, gdy w jego zasięgu znajdzie się obiekt ciepłokrwisty, zatem odstraszacz ultradźwiękowy nie reaguje na przedmioty martwe, np. spadające liście. W chwili wykrycia intruzów przez elektroniczny odstraszacz BirdAway uruchomiony zostaje jednocześnie stroboskop oraz sygnał ultradźwiękowy o zmiennej częstotliwości.

Na rynku dostępne są także urządzenia do płoszenia ptaków emitujące zarówno dźwięki słyszalne, jak i ultradźwięki. Przykładem jest dźwiękowo-ultradźwiękowy odstraszacz ptaków BroadBand Pro. Jak informuje na swojej stronie internetowej producent urządzenia, firma Bird-X (dystrybucja w Polsce Bird Control), oba typy dźwięków nadawane są sekwencyjnie z wszystkich czterech głośników. Dźwięki słyszalne są odtwarzane zgodnie z zaprogramowanymi opcjami wybieranymi przez klienta, natomiast ultradźwięki odtwarzane są ciągle, tj. w dzień i w nocy, niezależnie od ustawień, ale nie w trakcie nadawania dźwięków słyszalnych.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Więcej o odstraszaniu ptaków w numerze 6-7/2015 miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody”.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEksport żywności jest wyższy niż rok wcześniej
Następny artykułWielki Dzień Pszczół – 8 sierpnia

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.