Prezentacja warzywniczych doświadczeń w Bedlnie

W miejscowości Bedlno-Wieś k. Kutna, w gospodarstwie warzywniczym Eleonory i Piotra Kapustów, zlokalizowana jest Warzywnicza Stacja Badawcza, w której jej twórca, firma Bayer, prowadzi doświadczenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin w uprawie warzyw. W tym roku wszystkie poletka doświadczalne prezentowały się bardzo dobrze. Dzięki precyzyjnej fertygacji zapewniono roślinom komfortowe warunki wzrostu. Decyzję o tym sposobie nawadniania i nawożenia podjęto po ubiegłorocznym suchym sezonie, w którym część roślin na poletkach uległa zniszczeniu w efekcie niedoborów wody. Spotkania dla doradców zaplanowano od 14 do 16 września.

Odwiedzającym WSB zorganizowano wykłady oraz pokaz doświadczeń w polu.

Radosław Suchorzewski z firmy Bayer informował o zagrożeniach ze strony szkodników i chorób w uprawach warzyw sprawiających w tym sezonie największe problemy na plantacjach. Jako jedną z przyczyn, bardzo prawdopodobną, masowego wystąpienia w uprawie warzyw kapustnych m.in. tantnisia krzyżowiaczka czy śmietki kapuścianej wykładowca podał wycofanie zapraw insektycydowych dla rzepaku.

Zwracał także uwagę na problemy następcze polegające na destrukcyjnym oddziaływaniu pozostałości herbicydów np. na stanowiskach po rzepaku czy kapuście, na których zdecydowano się uprawiać cebulę.

Radosław Suchorzewski

Katarzyna Gładka odpowiedzialna w firmie Bayer za doświadczenia nad skutecznością zabiegów w uprawie warzyw wskazywała na terminy aktywności szkodników, np. wciornastek tytoniowiec oraz tantniś krzyżowiaczek – występują od początku czerwca. Intensywność występowania mączlika warzywnego w doświadczeniach w Bedlnie nie była tak duża, jak w ubiegłym roku, ale też był widoczny w uprawach. Spośród chorób w uprawie cebuli w tym roku podobnie, jak w ubiegłym  stwierdzano duże nasilenie Stemphylium vesicarium. Dobre efekty odgraniczania tej choroby uzyskano stosując preparaty Fandango 200 EC oraz Infinito 687,5 SC.

Na poletkach doświadczalnych Katarzyna Gładka informowała o kombinacjach doświadczalnych, jakie prowadzono w tym roku. Na przykład w uprawie marchwi w celu zwalczania alternariozy, czarnej zgnilizny korzeni, mączniaka prawdziwego oraz zgnilizny twardzikowej zastosowano preparaty biologiczne z oferty firmy Bayer: Contans WG oraz Serenade ASO, a także konwencjonalne fungicydy: Luna Experience 400 SC, Nativo 75 WG i Zato 50 WG. Natomiast do ochrony marchwi przed bawełnicą topolowo-marchwianą i połyśnicą marchwianką oceniano skuteczność Movento 100 SC i Proteus 100 OD oraz nowego produktu z oferty firmy Bayer. W przypadku ogórka polowego testowano kolejność użycia fungicydów przeciwko mączniakowi rzekomemu. Aby uzyskać wysoką efektywność zabiegu wskazane jest zastosowanie odpowiedniego środka przeciwko chorobie w danej fazie. I tak: Mildex 71,1 WG zalecane jest gdy patogen zarodnikuje (fungicyd niszczy zoospory), natomiast do wyniszczenia grzybni użyć należy środka Infinito 687,5 SC. W uprawie buraka ćwikłowego testowano skuteczność herbicydu Betanal maxxPro 209 OD.

Katarzyna Gładka prezentuje uszkodzenia korzeni marchwi przez szkodniki
 
Badania były prowadzone również w uprawach: fasoli szparagowej (nad zwalczaniem zgnilizny twardzikowej), kapuście pekińskiej (mączlika warzywnego), cebuli (mączniaka rzekomego, zgnilizny szyjki, S. vesicarium) oraz ziemniaku (stonki, zarazy ziemniaka, alternariozy, chwastów).

Dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach  argumentowała konieczność znajomości biologii i właściwego rozpoznawania szkodników w uprawie warzyw, aby móc skutecznie zwalczać zagrożenie. Informowała, że np. jaja i puparium mączlika warzywnego  to stadia, które są odporne na działanie insektycydów, dlatego planując zwalczanie tego szkodnika trzeba wykonać nie jeden, a serię zabiegów. Intensywność rozwoju tego szkodnika zależy od pogody. W sprzyjających warunkach może rozwinąć się 6 pokoleń w roku. Dr M. Rogowska wskazywała, że w zwalczaniu mączlików ważne są pierwsze zabiegi, żeby nie dopuścić do nadmiernego rozwoju szkodników, a także systematyczna kontynuacja opryskiwać, do końca wegetacji tj. aż do początku października.

Mączlik warzywny zimuje jako owad dorosły (na warzywach pozostawionych na zimę w polu, także na rzepaku oraz na chwastach), więc im bardziej uda się ograniczyć liczebność jego populacji jesienią, tym mniejsza będzie w kolejnym sezonie. Do lustracji mączlików można wykorzystywać żółte tablice lepowe, z tym, że powinno się je codziennie sprawdzać, a w miarę nagromadzenia się na nich owadów – wymieniać na czyste, żeby lustracja była skuteczna. Do monitorowania obecności śmietki kapuścianej dr M. Rogowska polecała stosowanie pułapki pokarmowej. Pierwsze pokolenie tego szkodnika pojawia się w połowie kwietnia. Drugie i trzecie pokolenia zazębiają się ze sobą i występują po połowie lipca. W tym roku wystąpiła gradacja tantnisia krzyżowiaczka, który wyrządził znaczne szkody w uprawie brokułów i kalafiorów, a także kapust. Dr M. Rogowska informowała także o występowaniu i szkodliwości połyśnicy marchwianki oraz bawełnicy topolowo-marchwianej. Podsumowując swoje wystąpienie prelegentka podkreślała, że długa i ciepła jesień oraz łagodna zima sprzyjają dobremu zimowaniu wielu szkodników.

Maria Rogowska i Urszula Sobieska

Wojciech Kopeć reprezentujący firmę Yara Poland podpowiadał, jak poprawić efektywność nawożenia. Podstawą tego zabiegu jest uregulowanie odczynu gleby, ponieważ od tego parametru zależy przyswajalność składników pokarmowych z gleby przez rośliny. W uprawie warzyw prelegent rekomendował stosowanie nawozu wieloskładnikowego YaraMila Complex, którego zaletą jest to, że nie zawiera chlorków, dzięki czemu może być aplikowany nie tylko przedsiewnie, ale również pogłównie, bez konieczności mieszania z glebą.

Do dokarmiania warzyw wapniem W. Kopeć polecał nawóz Unica Calcium – jest to granulowana saletra potasowo-wapniowa. Zachęcał również do prowadzenia fertygacji w polowej uprawie warzyw. Informował, że sposób ten cieszy się coraz większą popularnością w uprawach: ogórka, papryki i sałaty, ale sprawdza się dobrze także w uprawach pomidora, selera naciowego czy cebuli. Przedstawiciel firmy Yara informował na co zwracać uwagę planując fertygację. Wspominał np. o doborze nawozów w pełni rozpuszczalnych w wodzie, o ustaleniu optymalnego stężenia pożywki. Zalecał, aby wykonać nie tylko analizę gleby, ale również wody, która będzie wykorzystywana do fertygacji. Przypominał o konieczności zachowania odpowiedniej kolejności mieszania nawozów podczas przygotowywania pożywki. Na poletkach doświadczalnych Wojciech Kopeć prezentował stosowane programy dokarmiania w uprawie poszczególnych gatunków.

Wojciech Kopeć

Robert Bartkowski z firmy Marwit przedstawiał (15 sierpnia) system produkcji marchwi z wykorzystaniem na soki (bezpośrednio po zbiorze i po przechowaniu korzeni). W Małej Nieszawce uprawia się to warzywo zgodnie z zaleceniami Integrowanej Produkcji – systemu najbardziej odpowiadającemu filozofii firmy Marwit. Jak informował R. Bartkowski, metodę określają symbolem „3S”:

  • selekcja – pod kątem stanowiska, gatunku, odmiany;
  • strategia – dotycząca płodozmianu, nawożenia, nawadniania, ochrony roślin;
  • stymulacja – aktywności (mikrobiologicznej gleby poprzez odpowiedni płodozmian i wprowadzanie efektywnych mikroorganizmów a także kwasów humusowych i fulwowych), wzrostu (dokarmiania roślin), odporności (przy wykorzystaniu preparatów aktywizujących roślinę do przeciwdziałania porażeniu i rozwoju patogenów czy żerowaniu szkodników).

Robert Bartkowski

W procesie produkcji wykorzystywanych jest sporo biologicznych środków ochrony roślin, w tym m.in. Contans WG oraz Serenade ASO.

Jak podkreślał prelegent mikroorganizmy stanowiące trzon tych produktów są najaktywniejsze w warunkach wysokiej wilgotności, w ciemnie lub przy pochmurnej pogodzie. Dlatego też aplikacja środka Contans WG ma miejsce w momencie formowania zagonów (właśnie ta metoda wg prelegenta najlepiej sprawdza się w warunkach Kujaw, a nie redliny), gdy możliwe jest jego wymieszanie z glebą. Zagony na plantacjach firmy Marwit formowane są w przypadku upraw najwcześniejszych (osłanianych) już jesienią, tak by gdy tylko to możliwe (nawet już w lutym) wysiać nasiona, a w przypadku upraw na bezpośrednie wykorzystanie korzeni lub do przechowania – wczesną wiosną w roku uprawy. Środek ten może być aplikowany także w momencie zbioru korzeni, przy czym jak informował R. Bartkowski, wszystko zależy od stanowiska uprawy, a także pogody przed i podczas zbioru. Gdy gleba jest luźna i sucha, małe jest prawdopodobieństwo aby na korzeniach zawlec skleroty grzyba Sclerotinia sclerotiorum. Gdy wilgotna gleba okleja szczelnie korzenie podczas zbioru, wówczas w niej mogą być obecne skleroty. W takich warunkach aplikacja środka Contans WG przyczynia się do ograniczenia liczby tych form przetrwalnych a także zapobiega porażeniu składowanych korzeni marchwi.

Serenade ASO działa na patogeny antagonistycznie, a w roślinie aktywuje systemy samoobrony przed patogenami. Dodatkowo wykorzystywany jest do opryskiwania wyciąg z czosnku, który działa repelentnie i dezinformująco – szkodniki nie wyczuwając zapachu rośliny żywicielskiej kierują się ku wyraźnym i pewnym jego źródłom omijając opryskane plantacje. Przeciwko szkodnikom wzmacnia się także tkanki roślinne opryskując marchew nawozami zawierającymi krzem. Poza podstawowymi, wyselekcjowanymi z puli dostępnych, najlepszymi nawozami makro- i mikroelemntowymi, nie zapomina się także o borowych i wapniowych. Poprawiających jakość warzywa. Produkcja dobrego jakościowo (o wysokich walorach smakowych i użytkowych) towaru do wytworzenia soków pitnych czy zup-kremów nie odbywa się bez konwencjonalnych środków ochrony roślin (fungicydów, insektycydów czy herbicydów), przy czym stosuje się te najnowocześniejsze, selektywne i tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione (czyli zgodnie z lustracjami, prognozami pogody i progami szkodliwości).

Aleksandra Andrzejewska, Katarzyna Kupczak
Fot. A. Andrzejewska, K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPo wielkopolsku o ziemniakach
Następny artykułJurgiel chciałby 70-proc. zaliczek na dopłaty bezpośrednie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.