Pomidory i ogórki – nowe i sprawdzone kreacje

W sobotę, 5 lipca w Starych Marzach k. Grudziądza odbyło się plenerowe spotkanie dla producentów warzyw pod osłonami. Tematem wiodącym była prezentacja nowych oraz sprawdzonych już w kraju odmian pomidora i ogórka do uprawy w szklarni i tunelu foliowym.

Gospodarze – państwo Maria i Jan Cumbrowscy – podzielili się własnymi doświadczeniami w uprawie odmian firmy Syngenta, a szczegółowych informacji udzielali także przedstawiciele firmy: Rafał Aflut, Marek Zieliński i Wojciech Juńczyk. Współorganizatorem spotkania było Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski – producent wysokiej jakości rozsady warzyw. 
 
Rafał Aflut zaprezentował kilka ciekawych odmian do uprawy pod osłonami. W nasadzeniach szklarniowych w gospodarstwie p. Cumbrowskich sprawdzają się odmiany mięsiste: Brightina F1 i Growdena F1. Nowością w tej grupie odmian jest natomiast Altadena F1 (240-250 g).

Do tuneli natomiast polecane były odmiany Casania F1 (typ pomidora mięsistego) oraz Sandoline F1 (odmiana standardowa).

Prezentowane na stoisku Syngenta i w tunelach były także nowo wprowadzane na rynek kreacje: Kilates F1 i nowość – T410586 F1 oraz ogórki: Panandra F1 i Ekol F1.

Sandoline F1

Ogórek Panandra F1

Innowacją Syngenty jest „Tęcza Smaku”, czyli wprowadzenie na rynek odmian o owocach koktajlowych: Bambello F1, Angello F1 oraz KM 5512.

„Tęcza Smaku”, czyli odmiany o owocach koktajlowych: Bambello F1, Angello F1 oraz KM 5512.

Przedstawiciele firmy Syngenta zwrócili uwagę producentów na najnowsze rozwiązanie w zakresie ochrony roślin – produkt Scorpion 325 SC (rejestracja w 16 gatunkach warzyw i w truskawce), a także znane fungicydy do ochrony pomidora przed szarą pleśnią – Switch 62,5 WG i Amistar Opti® (szara pleśń i zaraza ziemniaka). Nierozłącznym elementem ochrony w szklarniach jest także wprowadzanie wrogów naturalnych szkodników np. dziubałeczka mączlikowego, który ogranicza populację mączlika szklarniowego, odżywia się jajami skośnika pomidorowego, przędziorkami czy wciornastkami. Rafał Aflut zwracał także uwagę na  wprowadzanie do szklarni i tuneli trzmieli (linia produktów BeeLine). 

Więcej na temat odmian i rozwiązań proponowanych przez organizatorów spotkania na łamach „Hasła Ogrodniczego”.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Więcej zdjęć ze spotkania w galerii.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska musi zwrócić 5,84 mln euro unijnych funduszy rolnych
Następny artykuł77,5 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.