Przyszłość grup w rozporządzeniu

11 grudnia na stronie MRiRW pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wstępnego uznawania grup producentów owoców i warzyw, uznawania organizacji producentów owoców i warzyw oraz warunki i wymagania, jakie powinny spełniać plany dochodzenia do uznania (dalej: projekt). Zmienia ono § 3 ust. 3 rozporządzenia z 19 września 2013 r., ale czy na lepsze?

Niekorzystne zapisy
Rozporządzenie MRiRW z 19 września 2013 r. w sprawie warunków wstępnego uznawania grup producentów owoców i warzyw, uznawania organizacji producentów owoców i warzyw oraz warunków i wymagań, jakie powinny spełniać plany dochodzenia do uznania (Dz.U. z 2013 r. poz. 1178; dalej rozporządzenie z 19 września 2013 r.) wprowadziło niekorzystne dla grup przepisy. Ich literalne wdrożenie w życie spowoduje, iż wstępnie uznana grupa producentów owoców i warzyw nie uzyska uznania. Czym to poskutkuje? Nakazem zwrotu otrzymanej pomocy wraz z ustawowymi odsetkami.

Wśród nowych przepisów rozporządzenia można wymienić § 3 ust. 3 „Wstępnie uznana grupa producentów owoców i warzyw może być uznana za organizację producentów owoców i warzyw, jeżeli spełnia warunki określone w ust. 1 i 2 oraz zrealizuje w całości plan dochodzenia do uznania”. Problemem w § 3 ust. 3 jest zapis „zrealizuje w całości plan dochodzenia do uznania”. Grupy co prawda spełniają wymogi do uznania, ale realizacja planów dochodzenia do uznania nie jest w pełni realizowana zgodnie z planem.

Rozporządzenie zmieniające
W projekcie czytamy, że § 3 ust. 3 rozporządzenia z 19 września 2013 r. otrzymuje nowe brzmienie: „Wstępnie uznana grupa producentów owoców i warzyw może być uznana za organizację producentów owoców i warzyw, jeżeli spełnia warunki określone w ust. 1 i 2 oraz realizuje w całości plan dochodzenia do uznania w zakresie określonym w art. 37 akapit 1 lit. c rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz do sektora przetworzonych owoców i warzyw (Dz.U. UE L 157 z 15.06.2011 z późn. zm.)”.

Przepis art. 37 rozporządzenia nr 543/2011 akapit 1 lit. c stanowi, że projekt planu dochodzenia do uznania obejmuje przynajmniej działania i inwestycje, jakie należy zrealizować w celu uzyskania uznania za grupę producentów już na etapie przedkładania wniosku o wstępne zatwierdzenie planów do chodzenia do uznania; grupy muszą wskazać zakres działań i inwestycji, które są w ich opinii niezbędne aby mogły spełniać warunki uznania za organizacje producentów określone w art. 125b ust. 1 rozporządzenia 1234/2007. W trakcie realizacji planu grupa może dokonywać zmian planu (pod pewnymi warunkami) – zmiany zatwierdza decyzją administracyjną marszałek województwa.

Uwaga! Wejście w życie rozporządzenia spowoduje, że inwestycje i działania, które grupa określi jako niezbędne do uznania, zaakceptowane decyzją administracyjną przez marszałka województwa, będą musiały być realizowane przez grupę.

W uzasadnieniu do rozporządzenia dodane jest wyjaśnienie: „Dosłowna interpretacja nowelizowanego zapisu może doprowadzić do sytuacji, w której grupa producentów nie uzyskuje uznania za organizację producentów w związku z np. dokonaniem zakupu urządzenia innej marki niż określona w planie dochodzenia do uznania. W związku z tym, aby wyeliminować ewentualne wątpliwości interpretacyjne co do dokładności weryfikacji realizacji planu podjęto decyzję o doprecyzowaniu, w jakim zakresie istotne jest, aby grupa producentów realizowała plan dochodzenia do uznania.”

Projekt będzie w konsultacjach społecznych do 18 grudnia 2013 r.

Katarzyna Rosińska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe zapachowe metody na komary
Następny artykułUnijny handel zagraniczny jabłkami

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.