Coraz okazalsze ogrody w Dobrzycy

Ogrody Hortulus Dobrzyca założyli Iwona i Piotr Bigońscy, absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 21 lat temu kupili ziemię w Dobrzycy koło Koszalina, na terenach po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych i założyli szkółkę roślin ozdobnych oraz rozpoczęli tworzenie ogrodów, w których prezentują przykłady aranżacji ogrodowych. 
 
Obecnie zwiedzający mogą obejrzeć 28 tak zwanych ogrodów tematycznych, między innymi ogród japoński, skalny, ziołowy, hiszpański czy francuski, które obejmują ponad 4 ha. Ponadto czynne jest również centrum ogrodnicze, w którym można kupić przede wszystkim rośliny, ale również wiele ciekawych dodatków do aranżacji ogrodów oraz środki do produkcji ogrodniczej.

Rocznie ogrody i sklep odwiedza ok. 150 tys. osób, jest to frekwencja zbliżona do tej, jaką odnotowuje się np. w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Zdaniem właścicieli firmy Hortulus tradycyjna formuła ogrodu botanicznego już się przeżyła i trzeba poszukiwać innych rozwiązań, aby przyciągnąć klientów i sprawić, aby chcieli oni ponownie odwiedzić to miejsce.

 

Ogród japoński

Państwo Bigońscy kupili dodatkowe 30 ha gruntów w miejscowości Smolne, sąsiadującej z Dobrzycą, na których rozpoczęli realizację nowych projektów pod nazwą Ogrody Hortulus Spectabilis. W miniony piątek 27 września oficjalnie zaprezentowano część już zrealizowanych pomysłów (otwarcie dla zwiedzających zaplanowano na czerwiec 2014 r.). Jest to między innymi labirynt z grabu (Carpinus betulus), zajmujący ponad 1 ha, zaprojektowany przez Piotra Bigońskiego. Drzewa posadzono w 2003 r. i 3-krotnie w sezonie przycinano, dzięki czemu uzyskano szczelne „ściany”, o wysokości ok. 2 m, a łączna długość ścieżek w labiryncie wynosi 3250 m. Aby móc w pełni podziwiać labirynt, w tym roku postawiono wieżę widokową, przedstawiającą nić kwasu DNA. Wieża ma 19,1 m wysokości i prowadzą na nią 102 schody, a na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można zobaczyć nie tylko ogrody, ale również Górę Chełmską oraz Morze Bałtyckie. Oprócz wieży i labiryntu na okolicznych gruntach w trakcie realizacji są kolejne projekty, między innymi budowa amfiteatru, w którym spektakle będą mogły się odbywać na scenie oraz na tafli jeziora, na której planowana jest budowa organów wodnych.

Iwona Bigońska pomysłodawczyni i właścicielka ogrodów Hortulus

W uroczystej prezentacji nowej części ogrodów uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, a także naukowcy z UP w Poznaniu oraz Politechniki Koszalińskiej. W przemówieniach podkreślano rolę Ogrodów Hortulus Dobrzyca”w podnoszeniu atrakcyjności turystycznej Pomorza Zachodniego.

Uczestnicy uroczystego otwarcia nowej części ogrodów Hortulus

Zapraszamy  do obejrzenia naszej galerii.

Tekst i zdjęcia:Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEnergetyka i rolnicy zapłacą za pobór wody z rzek
Następny artykułAcrotecium – nowa choroba korzeni marchwi w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.