Komisja Europejska planuje przeprowadzenie we wrześniu audytu w celu skontrolowania działań dotyczących zwalczania groźnej bakterii Ralstonia solanacearum w uprawie róż w Holandii. Jego wyniki wpłyną na decyzję, czy w Unii Europejskiej wprowadzone zostaną środki nadzwyczajne na plantacjach róż. Jest to dość nietypowa sytuacja (audytów w państwie członkowskim zwykle nie przeprowadza się po pojawieniu się nowej choroby roślin), ale świadczy ona o skali problemu.
W latach 2015–2016 bakteria R. solanacearum, która na terenie UE ma status organizmu kwarantannowego, została wykryta w 15 holenderskich gospodarstwach kwiaciarskich, których właściciele zostali zobligowani do zniszczenia upraw. Straty sięgały milionów euro, a ogrodnicy nie otrzymali dotychczas pomocy od rządu. Występowanie tej bakterii stwierdzono ponadto w Belgii, Niemczech, Austrii, Polsce, Portugalii i Szwajcarii.
Planowany audyt ma na celu sprawdzenie, czy Holandia podjęła wystarczające i prawidłowe środki zmierzające do zwalczenia i zapobieżenia rozprzestrzenianiu się tej groźnej bakterii.
IS
Na podstawie portalu www.hortipoint.nl
Informacja pochodzi z numeru 5/2017 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”