Jak najczęściej walczy się z Drosophila suzukii w uprawie czereśni? Ile kosztuje ochrona? Takie pytania zadawali naukowcy ponad kilkuset sadownikom w Szwajcarii.
W ankietach przeprowadzonych w 2015 r. udział wzięło 111 sadowników, a w 2016 r. 298. Wynika z nich, że najczęstszą metodą ochrony sadów czereśniowych jest ochrona chemiczna (tak odpowiedziało 80 proc. respondentów). Na drugim miejscu jest zbieranie wszystkich owoców z plantacji (także opadłych), a na trzecim stosowanie siatek izolujących uprawy przed szkodnikiem. Do popularnych metod ochrony sadów przed muszką plamoskrzydłą należało także monitorowanie obecności szkodnika (pułapki) – podaje freshplaza.
Oceniono, że koszt ochrony sadów przed Drosophila suzukii metodami integrowanymi to 660-1800 franków szwajcarskich na 1 ha uprawy.
Po raz pierwszy obecność muszki plamoskrzydłej w Szwajcarii odnotowano w 2011 r. Obecnie największe szkody wyrządza ona w uprawach owoców jagodowych oraz w sadach czereśniowych. W Szwajcarii 50 proc. produkcji czereśni (o wartości 30 mln franków szwajcarskich) kierowane jest na rynek świeży. Ok. 40 proc. trafia do destylarni.
Polecamy książkę Drosophila suzukii, czyli muszka plamoskrzydła w Polsce do nabycia w sklepie Plantpress.pl.
RS