Kluby za uchwałą ws. uczczenia pamięci Mariana Raciborskiego

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w środę 8 marca za uchwałą ws. uczczenia pamięci "ojca polskiej paleobotaniki" prof. Mariana Raciborskiego. W 100. rocznicę śmierci uczonego Sejm wyraża w niej "uznanie dla jego dorobku naukowego i patriotycznej postawy".
– Prof. Marian Raciborski był wybitnym naukowcem, botanikiem, badaczem flory, współtwórcą polskiej paleobotaniki i ruchu ochrony przyrody w Polsce. Jego dorobek naukowy stawia go w rzędzie najbardziej wszechstronnych uczonych polskich. Jego prace dotyczą m.in. systematyki glonów, grzybów, roślin naczyniowych, geografii roślin i paleobotaniki. Prof. Raciborski był jednym z pionierów ochrony przyrody w Polsce – mówił poseł-sprawozdawca Robert Kołakowski (PiS).
 
Projekt poparły wszystkie kluby poselskie. Andrzej Kryj z PiS podkreślił, że prof. Raciborski jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich uczonych przełomu XIX i XX w. „Przeprowadzone przez niego pionierskie prace nad florą jurajską okolic Krakowa zaowocowały odkryciem i opracowaniem 70 gatunków roślin jurajskich i przyniosły mu międzynarodowe uznanie” – powiedział zapowiadając poparcie uchwały.
 
Elżbieta Gapińska (PO) zaznaczyła, że prof. Raciborski to pionier ochrony przyrody w Polsce, „Polak i Europejczyk, który studiował nauki przyrodnicze i medycynę najpierw na UJ, a potem m.in. w Bonn i Monachium”. – Był przede wszystkim jednym z pionierów, którym na sercu leżała ochrona przyrody w Polsce (…) Nich postać prof. Raciborskiego, który dbał o przyrodę będzie wzorem do naśladowania – zaakcentowała.
 
Poparcie dla projektu w imieniu Nowoczesnej wyraził także Grzegorz Furgo, który zwrócił uwagę na fakt, że prof. Raciborski od najmłodszych lat interesował się światem przyrody. A jego praca na indonezyjskiej wyspie Jawie zaowocowała odkryciem nowych gatunków paprotników i pasożytniczych grzybów, którym nadawał polskie nazwy zaczerpnięte z utworów romantyków jak „Balladyna” czy „Kordian”. – Nie tylko badał przyrodę, ale walczył o jej ochronę – mówił dodając, że jego pasja „dziwnie dziś kontrastuje z działaniami ministra Szyszki, gdy przez Polskę przechodzi fala wycinki”.
 
W projekcie uchwały przypomniano, że 17 marca br. przypada 100. rocznica śmierci Mariana Raciborskiego „wybitnego polskiego uczonego, ojca polskiej paleobotaniki, pioniera ruchu ochrony przyrody w Polsce”.
 
Marian Raciborski urodził się w 1863 r. w Brzóstowej niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Od najmłodszych lat interesował się tematyką przyrodniczą. To sprawiło, że podjął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, które następnie kontynuował m.in. w Bonn, Monachium i Tybindze. Po ich zakończeniu został adiunktem w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
 
„W latach 1896-1900 Marian Raciborski przeprowadził pionierskie badania wyspy Jawy. Badania te przyniosły mu międzynarodowe uznanie i rozgłos. Dzięki swoim wybitnym osiągnięciom został najpierw kierownikiem katedry Akademii Rolniczej w Dublanach, a później kolejno profesorem botaniki Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyrektorem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Mocno zaangażował się wówczas w działalność na rzecz ochrony przyrody w Polsce, w tym w ochronę wyodrębnionego przez siebie jako samodzielny gatunek modrzewia polskiego. Jego naukowy dorobek obejmuje około 300 publikacji” – głosi projekt.
 
Podkreślono w nim, że prof. Raciborski był nie tylko wybitnym uczonym, ale i wielkim patriotą. „Wychowany w rodzinie powstańca styczniowego, w roku 1914 poparł całym sercem działalność Józefa Piłsudskiego i czyn legionowy. Wolnej Ojczyzny nie doczekał. Zmarł 17 marca 1917 roku w Zakopanem. W l00. rocznicę śmierci profesora Mariana Raciborskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspomina jego postać i czci pamięć o nim oraz wyraża uznanie dla jego dorobku naukowego i patriotycznej postawy” – zaznaczono w uchwale. 

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł„Wiosna na podkarpackich plantacjach truskawek i malin”
Następny artykułWciąż za mało ubezpieczeń w rolnictwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.