Włoscy eksperci na Konferencji Czereśniowej

W trakcie Konferencji Czereśniowej, która odbędzie się 26 stycznia 2017 r. w Sandomierzu (w ramach 26. Spotkania Sadowniczego Sandomierz) wystąpią z wykładami eksperci z Uniwersytetu Bolońskiego (UNIBO). 
 
Na temat zakładania intensywnego sadu czereśniowego oraz różnych technik sadzenia i prowadzenia drzew opowie dr Sara Bellelli. Przedstawi także najnowsze wyniki doświadczeń dotyczace systemów osłon w uprawie czereśni. Sara Bellelli jest członkiem zespołu badawczego dr. Stefano Lugli, który od lat prowadzi jedne z najbardziej innowacyjnych badań nad czereśniami w Europie. Wyniki doświadczeń dr Sary Bellini będą po raz pierwszy pokazane publicznie gronu sadowników właśnie podczas 26 Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu. 

Dr Sara Bellelli prowadzi badania w ramach grantu na temat genetycznego ulepszania czereśni oraz innowacji technologicznych w uprawie tego gatunku.

Wykład poświęcony nowym odmianom czereśni przedstawi dr Marco Bertolazzi. Seria ‘Sweet’ to 6 odmian wyhodowanych na Uniwersytecie Bolońskim. Wprowadzenie ich do produkcji daje sadownikom szansę na zapwnienie długotrwałej podaży owoców o wysokiej jakości (odmiany dojrzewają po sobie, co pozwala na ciągły zbiór i sprzedaż owoców). Nowowyhodowane czereśnie mają owoce o bardzo zbliżonym do siebie wyglądzie i jakości (rozmiar >28 mm, zawartość cukrów  >18 Brix, kwasowość > 8 g/l, jędrność >0,40 kg). Są to: Sweet Aryana, Sweet Lorenz, Sweet Gabriel, Sweet Valina, Sweet Saretta, Sweet Stephany. 
 

Marco Bertolazzi pracuje w dziale upowszechniania wiedzy na Uniwersytecie Bolońskim, odpowiedzialny jest za zarządzanie nowymi odmianami i ich markami, a także odpowiada za odczytywanie potrzeb rynku. 

Program Konferencji Czereśniowej (26 stycznia):

 
10.00-10.30 – Jak zarobić na uprawie czereśni – dr Dariusz Paszko, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
10.30-11.30 – Seria ‘Sweet’ – nowe odmiany czereśni wyhodowane na Uniwersytecie Bolońskim – dr Marco Bertolazzi, Uniwersytet Boloński
11.30-12.30 – Zakładanie intensywnego sadu czereśniowego. Różne techniki sadzenia i prowadzenia – dr Sara Bellelli, Uniwersytet Boloński
12.30-13.00- Jak racjonalnie wydać 2000 zł na nawożenie hektara czereśni – dr Andrzej Grenda, Yara Poland.

13.00-13.30- Jak nie stracić plonu czereśni tuż przed zbiorem – Anita Łukawska, redakcja miesięcznika „Czereśnia” 

Więcej informacji o konferencji: www.spotkaniesadownicze.pl

RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrezydent podpisał ustawę, która umożliwia zakaz sprzedaży nasion GMO
Następny artykułBałkany – rośnie produkcja odmian klubowych na rosyjski rynek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.