Producenci od 15 lat na powierzchni ok. 7,5 ha uprawiają pomidory i paprykę pod osłonami oraz warzywa gruntowe tj. cebulę, kalafiory, kapustę głowiastą białą, kapustę pekińską. W tym roku produkcję rozpoczęła uprawa sałaty w wysokich tunelach foliowych, a 26 kwietnia na ich miejsce posadzone zostały pomidory.
W ubiegłym roku firma Farmer z Bochni postawiła zblokowane tunele foliowe na łącznej powierzchni 0,23 ha. Ogrodnik zdecydował się na tą inwestycję głównie ze względu na wzrastające koszty energii. – Podwójna folia zabezpiecza rośliny przed spadkiem temperatury. Ponadto w przypadku tych nowoczesnych obiektów nie ma potrzeby dogrzewania roślin, a to znacznie obniża koszt produkcji. Klimatem wewnątrz tuneli steruje komputer klimatyczny – mówił S. Krawczyński.
W dniu spotkania rośliny były w bardzo dobrej kondycji. W tegorocznej uprawie pomidorów dominują odmiany Boderine F1, Carnegie F1. Ponadto na spotkaniu w Winiarkach zaprezentowano nową odmianę Mamoru F1 szczególnie docenianą przez ogrodników głównie ze względu za niebanalny smak i intensywnie różomalinowe zabarwienie owoców. Kolejną nową propozycją pomidorów do uprawy tunelowej wskazaną przez Władysława Tokarczyka z firmy Syngenta jest odmiana Sandoline F1 (T409122 F1). Kreacja ta tworzy duże, okrągłe i lekko żebrowane owoce o masie 160-180 g.
Zdaniem S. Krawczyńskiego „strzałem w dziesiątkę” jest odmiana testowana jeszcze pod numerem hodowlanym 47812 F1. – Rośliny testowane pod numerem 47812 F1 charakteryzują się silnym wigorem. Ponadto tworzą duże, okrągłe owoce o masie ok. 180-220 g. Dodatkowo charakteryzują się dobrym wiązaniem przez cały okres produkcji. Dużym atutem jest dobra trwałość pozbiorcza – mówił S. Krawczyński. Jak przekazał Władysław Tokarczyk, nasiona tej odmiany będą w sprzedaży najprawdopodobniej jesienią tego roku.
Z palety pomidorów przedstawiono poza tym odmianę Kilates F1 o owalnym kształcie owoców.
Pomidory testowane pod numerem hodowlanym 47812 F1
Ponadto w niedzielnym spotkaniu w Winiarkach zaprezentowano nową odmianę ogórka partenokarpicznego − Panandra F1, przeznaczonego na najwcześniejsze zbiory. Mieszaniec ten charakteryzuje się smukłym kształtem i doskonałym smakiem owoców o intensywnie zielonym zabarwieniu bez tendencji do żółknięcia. Owoce są regularnie wykształcone. Zdaniem hodowców z firmy Syngenta długo zachowują świeży wygląd i jakość handlową.
Roman Parzych z firmy Syngenta mówił m.in. o zastosowaniu nowego preparatu Scorpion 325 SC. Preparat występuje w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania z wodą o działaniu kontaktowym i systemicznym, stosowany zapobiegawczo w zwalczaniu chorób grzybowych w uprawie roślin gruntowych tj: cebuli, szczypiorka na zbiór pęczkowy, porów przeciwko: ● alternariozie roślin cebulowych, ● rdzy pora oraz marchwi: ● mączniaka prawdziwego roślin baldaszkowatych, ● czarnej zgniliźnie marchwi, ● alternariozie naci. Ponadto fungicyd Scorpion 325 SC został zarejestrowany w uprawie kalafiorów (przeciwko: czerni krzyżowej, plamistości pierścieniowej liści, bielika krzyżowych), kapusty głowiastej, brukselskiej oraz włoskiej (czerń krzyżowa, mączniak prawdziwy roślin kapustnych, plamistość pierścieniowa liści, bielik krzyżowych).
Roman Parzych mówił m.in. o zastosowaniu nowego preparatu Scorpion 325 SC
Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Polska omawiał problematykę związaną z nawożeniem. Zwracał szczególną uwagę, by w oparciu o wyniki analizy gleby oraz wody dokonywać prawidłowego nawożenia. Ponadto specjalista mówił m.in. o znaczeniu dwóch ważnych składnikach – fosforu i wapnia, które wpływają na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i nadziemnej części rośliny. Przybyli ogrodnicy mieli okazję zaczerpnąć fachowej opinii tego prelegenta na temat niedoboru lub nadmiaru niektórych składników np. magnezu, żelaza, wapnia w uprawie pomidorów.
Ogrodnicy z uwagą przysłuchiwali się spostrzeżeniom Wojciecha Wojcieszka, specjalisty z firmy Yara Poland
Więcej informacji na łamach naszych czasopism.
Zapraszamy do fotogalerii z tego spotkania.
Anna Wilczyńska