Resort wskazał, że susza, ulewy, porywiste wiatry, gradobicia, intensywne burze, które w czerwcu przetoczyły się przez Polskę, spowodowały znaczne straty w uprawach rolnych, w niektórych miejscach dochodzące nawet do 100 proc.
Np. w gminie Nasielsk w wyniku gradobicia i silnego wiatru straty poniosło ok. 100 gospodarstw rolnych. Szacunkowa wielkość strat może dotyczyć nawet 1000 ha. Największe straty w uprawach polowych i uprawach pod osłonami wystąpiły w miejscowościach Dębinki i Mogowo, ucierpiały również pola we wsiach: Morgi, Wągrodno, Zaborze.
„W zawiązku z taką sytuacją, minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podjął decyzję o zorganizowaniu w przyszłym tygodniu spotkania wojewodów, dotyczącego pomocy podmiotom prowadzącym działalność w zakresie rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, usług dla rolnictwa oraz działów specjalnych produkcji rolnej, dotkniętych stratami powstałymi w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych” – poinformował resort rolnictwa w komunikacie.
Ministerstwo informuje rolników, jak postępować w przypadku, gdy poniosą straty wywołane przez zdarzenia atmosferyczne takie jak susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina.
Aby ubiegać się o m.in. o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej, koniecznie muszą zostać oszacowane szkody przez komisje powołane przez właściwego wojewodę.
Źródło: